“Europejskie praktyki szansą na sukces zawodowy”

16f.JPG
Dla ośmioosobowej grupy stolarzy z Zespołu Szkół im. KOP i Centrum Kształcenia Praktycznego i Ustawicznego w Szydłowcu oraz dla 13 uczniów Technikum Żywienia i 13 uczniów Technikum Informatycznego zakończył się lizboński etap projektu “Europejskie praktyki szansą na sukces zawodowy”.

Grupa stolarska w stolicy Portugalii przez 10 dni przyglądała się od środka działalności niewielkich lizbońskich zakładów stolarskich zajmujących się głównie renowacją mebli, często bardzo oryginalnych i unikatowych. Natomiast nasi technicy spędzili w Lizbonie miesiąc doskonaląc swoje umiejętności zawodowe w warunkach prawdziwych zakładów gastronomicznych i w centrum szkoleniowym dla programistów i elektroników (CINEL). Wszystkie restauracje oferowały wysokiej jakości usługi i różnorodną kuchnię. Młodzież miała okazję zapoznać się z naturalnym środowiskiem pracy, bez żadnej taryfy ulgowej.

Pobyt w Lizbonie nie tylko wzmocnił zawodowe umiejętności naszych uczniów, ale był również dla niech szkołą samodzielności, radzenia sobie w nowych warunkach, wśród nowych ludzi i miejsc. Niektórzy młodzi ludzie po raz pierwszy odbyli podróż samolotem, czy regularnie korzystali z metra i innych środków komunikacji publicznej dostępnych w wielkim mieście. Na ulicach i plażach codziennie spotykali ludzi o różnych kolorach skóry, mówiących w różnych językach, noszących różnorodne stroje , ale zwykle uśmiechniętych, życzliwych, cierpliwych. Te kontakty międzyludzkie w pracy i poza nią niewątpliwie wpłynęły na wzrost kompetencji językowych praktykantów. Pracując w kilku różnych miejscach, na co dzień w czasie praktyk, uczniowie byli pozostawieni bez wsparcia językowego ze strony nauczycieli, musieli sami komunikować się w języku angielskim, a czasem portugalskim, czy polskim przy pomocy aplikacji TłumaczGoogle. Na to wszystko nałożyło się zetknięcie z portugalską kulturą. Portugalski partner projektu zadbał, aby młodzież zobaczyła coś poza Lizboną, która sama w sobie jest klimatyczna, przesiąknięta duchem wielkich żeglarzy – odkrywców i nastrojowym fado. Nie obyło się więc bez wycieczki do Fatimy, ale także monastyru Batalha reprezentującego słynny, charakterystyczny dla Portugalii manueliński styl architektoniczny, czy świetnie zachowanego średniowiecznego miasteczka Obidos. Młodzież zwiedziła też najbliższe okolice Lizbony – Cascais, Sintrę i Belem z klasztorem Hieronimitów, wieżą – Torre de Belem i wspaniałym pomnikiem odkrywców. Poza tym, plaże – Cascais, Costa Caparica, czy Nazare – (podobno najsłynniejsza wśród surferów plaża w Europie i nie tylko), pierwsza kąpiel w Oceanie Atlantyckim! I „wisienka na torcie” w postaci Capo da Roca – najdalej wysuniętego na zachód punktu Europy.

Praktyki zawodowe w Lizbonie mogły mieć miejsce dzięki współpracy naszej szkoły z Krajowym Stowarzyszeniem Wspierania Przedsiębiorczości w Końskich i portugalskim partnerem DNA Europe – Vocational Training. Miesiąc w Lizbonie minął błyskawicznie. Wpłynęła na to świetna atmosfera panująca w zakładach pracy oraz organizacja pobytu i opieka oferowana przez portugalskiego partnera, czyli firmę DNA w osobie jej szefa Ricardo Moreno i jego współpracowników.

Projekt „Europejskie praktyki szansą na sukces zawodowy” realizowany przez Krajowe Stowarzyszenie Wspierania Przedsiębiorczości jest współfinansowany w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

 

1.jpg
10a.jpg
11a.jpg
12a.jpg
13a.jpg
14a.jpg
15.jpg
15a.jpg
15b.jpg
15c.jpg
15d.jpg
15e.jpg
15f.jpg
15g.jpg
15h.jpg
15i.JPG
15j.JPG
15k.JPG
15l.JPG
15n.JPG
16.JPG
16a.JPG
16b.JPG
16c.JPG
16d.JPG
16d_1.JPG
16e.JPG
16f.JPG
16g.JPG
16h.JPG
16i.JPG
16j.JPG
16k.JPG
16n.JPG
16o.JPG
17.JPG
17a.JPG
17b.JPG
18.JPG
18a.JPG
18b.JPG
18c.JPG
18d.JPG
18d_1.JPG
19.JPG
19a.JPG
19b.JPG
19c.JPG
19d.JPG
1a.jpg
1b.jpg
1c.jpg
1d.jpg
1e.jpg
1f.jpg
1g.jpg
1g_.jpg
1h.jpg
1i.jpg
1j.jpg
1m.jpg
20.JPG
20a.JPG
20a_1.JPG
20c.JPG
20f.JPG
20g.JPG
2a.jpg
2a_2.jpg
2b.jpg
2b_1.jpg
2c.JPG
2d.JPG
2g.jpg
2x.JPG
2z.JPG
3b.jpg
4a.jpg
4b.jpg
5b.jpg
6a.jpg
7a.jpg
DSC_1132.JPG