„Czy ja również mogę chronić klimat? Od perspektywy lokalnej do globalnej”

 

DSCF4081.JPG
4 listopada 2019 roku odbyło się kolejne, dziewiąte już spotkanie z panem doktorem Tomaszem Witesem z Wydziału Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego.

Tym razem młodzież z klas: 1TI/8, 1TI/G, 1TŻ/G, 3TI/G, 2LOog oraz 3LOp uczestniczyła w wykładzie:  „Czy ja również mogę chronić klimat? Od perspektywy lokalnej do globalnej”.

Wykład odbył się ramach 21. edycji europejskiego Tygodnia Edukacji Globalnej, który od 18-24 listopada 2019 roku będzie przebiegał pod hasłem: Obudźmy się! To ostatni dzwonek dla klimatu!

Pan doktor zwrócił uwagę, że ogromna ingerencja człowieka w środowisku naturalnym prowadzi do wielu negatywnych konsekwencji, w tym między innymi do zmian klimatycznych. Mieliśmy możliwość spojrzenia na problem ochrony klimatu z perspektywy lokalnej – ludzie nie zawsze utożsamiają zmiany klimatyczne
z własną działalnością, a przecież każdy z nas może chronić klimat między innymi oszczędzając energię elektryczną, papier, wodę, wybierając transport przyjazny środowisku, robiąc świadome zakupy, ograniczając zużycie plastiku. Następnie spojrzeliśmy na problem z perspektywy globalnej. Pan doktor na przykładzie wybranych regionów, gdzie prowadził obserwacje i badania terenowe między innymi: Amazonii, Borneo, Galapagos, Nowej Zelandii omówił zjawiska będące skutkami zmian klimatycznych (rekordowe upały, przesuwanie się stref klimatycznych, topnienie lodowców, silniejsze huragany, podnoszenie się poziomu oceanów, zmiany prądów oceanicznych, burze i nawałnice, susze, pustynnienie, pożary i powodzie, wymieranie gatunków, ekspansja szkodników i chorób niespotykanych dotychczas na danym terenie).

Pan doktor, podczas wykładu uzupełnionego pięknymi zdjęciami odniósł się także do celów zrównoważonego ONZ oraz podkreślił, że działania realizowane w skali lokalnej mają przełożenie na świadomą ochronę klimatu w skali globalnej. Wystąpienie pana doktora Witesa nagrodzone zostało gromkimi brawami.

Czekamy na kolejne spotkanie.

DSCF4081.JPG
DSCF4082.JPG
DSCF4083.JPG
DSCF4085.JPG
DSCF4086.JPG
DSCF4087.JPG
DSCF4089.JPG
DSCF4090.JPG
DSCF4091.JPG
DSCF4092.JPG
DSCF4093.JPG
DSCF4095.JPG
DSCF4096.JPG
DSCF4097.JPG
DSCF4099.JPG