„Globalnie – zawsze znaczy blisko. Zrozumieć Afrykę”

DSCF8973.JPG
Już po raz drugi w progach naszej szkoły pojawił się dr Tomasz Wites z Wydziału Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego i 15 maja wygłosił kolejny wykład dla młodzieży, tym razem  na temat Afryki.

Dr Wites jest nie tylko pracownikiem naukowym UW, ale także podróżnikiem, który osobiście eksplorował części świata, o których opowiada. Jego wykłady są więc wypełnione różnorodnymi faktami, danymi statystycznymi, ale także osobistymi wrażeniami, refleksjami
i niesamowitymi zdjęciami. Wykład pod tytułem „Globalnie – zawsze znaczy blisko. Zrozumieć Afrykę” skupił uwagę słuchających przez półtorej godziny. Prowadzący, elegancko ale skromnie wyglądający człowiek, nie potrzebował żadnych „fajerwerków” aby to uczynić. Po prostu bardzo pięknym językiem opowiadał o geografii tzw. Czarnego Lądu, o problemach i perspektywach rozwojowych Afryki, uwzględniając sprawy klimatyczne, przyrodnicze, demograficzne itp. Druga część wykładu poświecona była Etiopii. Ten kraj kojarzący się z biedą, głodem suszą i … świetnymi biegaczami, głównie maratończykami, jest jednym z trzech najstarszych chrześcijańskich krajów świata. Mieszka tam jednak równie wielu wyznawców islamu, a poza tym wyznawcy judaizmu i innych religii, także tradycyjnie afrykańskich. Jest to niewątpliwie, tak jak cała Afryka, obszar ogromnych kontrastów.
Z jednej strony biedni ludzie uciekają stamtąd w poszukiwaniu lepszego życia np. w Europie, a z drugiej kraje rozwinięte widzą w tym kontynencie ogromne perspektywy rozwojowe. Jako charakterystyczny przykład dr Wites wskazywał Chiny, które silnie inwestują, głównie w afrykańskie drogi, którymi obecnie jeżdżą nieliczne samochody, a  spacerują liczne stada bydła. Niewątpliwie do najbardziej interesujących należały zdjęcia z wizyt doktora w bardzo tradycyjnych wioskach etiopskich plemion, gdzie nie dotarła cywilizacja. Wciąż żywe tam rytuały budzą zdumienie, a nawet niechęć, czy lęk. Można by długo komentować wykład dr Witesa, ale nie o to tutaj chodzi. Ważne, że uczniowie mieli świetną okazję poznać człowieka – podróżnika oraz „dotknąć” innego świata – niby odległego, ale w sumie zasięgu kilkugodzinnej podróży samolotowej, a więc globalnie znaczy blisko. Bardzo dziękujemy doktorowi Tomaszowi Witesowi za  inspirujące spotkania, pobudzające wyobraźnie i otwierające oczy na świat, pozwalające lepiej ten świat zrozumieć i zaakceptować.
Spotkanie z panem dr Tomaszem Witesem odbyło się w ramach projektu „Edukacja globalna. Liderzy edukacji na rzecz rozwoju”, w którym szkoła uczestniczy. Projekt realizowanym jest przez Mazowieckie Samorządowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli jako Instytucja Partnerska wraz z Ośrodkiem Rozwoju Edukacji.

DSCF8961.JPG
DSCF8963.JPG
DSCF8964.JPG
DSCF8966.JPG
DSCF8967.JPG
DSCF8969.JPG
DSCF8970.JPG
DSCF8972.JPG
DSCF8973.JPG
DSCF8974.jpg
DSCF8977.JPG