„Izrael – dialog narodów, dialog pokoleń”

DSCF0109.JPG
W poniedziałek, 4 grudnia 2017 ponownie, na zaproszenie Pani Dyrektor Marii Michajłow i nauczycielki/metodyczki Jolanty Kubik, gościliśmy w naszej szkole dr Tomasza Witesa z Wydziału Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego, którego niewątpliwą pasją są dalekie i bliskie podróże.

Dr Wites nie tylko eksploruje różne kraje świata, ale również popularyzuje wiedzę o nich, podkreślając różnorodność geograficzną i kulturową, która stanowi o bogactwie naszego świata. Tym razem zapalony geograf zabrał nas  w pasjonującą podróż do Izraela, kraju pełnego kontrastów, będącego idealnym przykładem toczącego się dialogu religijnego, kulturowego i pokoleniowego. Stąd tytuł wykładu  – „Izrael – dialog narodów, dialog pokoleń”.

Izrael to maleńki kraj, który można bez wysiłku objechać w jeden dzień, ale żeby go naprawdę poznać potrzeba dużo więcej czasu. Sama Jerozolima – tradycyjna stolica (świat uznaje, że stolicą Izraela jest Tel Aviv) Izraela kryje w sobie mnóstwo tajemnic sprzed tysięcy lat. Archeolodzy twierdzą, że jest jak tort, którego warstwy nieustannie są odkopywane. Na dodatek podzielona jest na strefy wpływów dominujących w Izraelu wielkich religii – judaizmu, islamu i chrześcijaństwa w różnych jego odłamach np. koptyjskiej, ormiańskiej, katolickiej. Różnorodność kulturowa widoczna jest więc na każdym kroku, szczególnie na terenie otoczonego murem z wieloma bramami starego miasta. Poza  tymi murami kwitnie super nowoczesne miasto. Po ulicach i zaułkach Jerozolimy przechadzają się z jednej strony tradycyjnie odziani  żydzi, żydówki, czy muzułmanie, a drugiej nie różniący się od typowych europejczyków  mieszkańcy Izraela albo turyści. Te kontrasty są wszechobecne. Na bazarach
i w tradycyjnych sklepikach znajdziemy tzw. koszerne jedzenie, ale wśród szyldów i reklam nie brakuje charakterystycznego logo Macdonalda. Dr Wites wskazywał wiele tego typu przykładów ilustrując wszystko zdjęciami, a jednocześnie podkreślał pokojowe współistnienie i wzajemne ubogacanie się tych różnorodności. Mówiąc o Izraelu nie można zapomnieć  o murze dzielącym Żydów od Palestyńczyków i trwającym konflikcie. Izrael to przecież żydowski kraj otoczony krajami muzułmańskimi. Współżycie jest trudne,  ale możliwe. Wbrew panującej powszechnie opinii Izrael jest krajem bezpiecznym dla swoich obywateli i licznych turystów. Oprócz Jerozolimy warto zwiedzić inne miasta np. Tel Aviv, w którym trwa nieustanna zabawa, czy Hajfę, która jest centrum ekonomicznym.  Katolicy pielgrzymują do Izraela jako do tzw. Ziemi Świętej związanej z życiem Chrystusa. Żydzi mają swoje świętości np. Ścianę Płaczu albo Masadę. Wiele miejsc , szczególnie tych związanych ze Starym Testamentem, jest  ważnych  zarówno dla Żydów, jak i dla chrześcijan.  Poza historycznymi odniesieniami Izrael oferuje cuda natury np. Morze Martwe (największa depresja świata), liczne pustynie, gaje oliwne, palmy itd.

Spotkania z dr Tomaszem Witesem cieszą się dużym uznaniem i zainteresowaniem wśród młodzieży szkolnej i nauczycieli. Mamy nawet jednego specjalnego kilkuletniego gościa, który z uwagą pochłania wykłady o różnych krajach. Nie ma się co dziwić! Zwiedzanie naszego globu jest dostępne dla każdego bo przecież GLOBALNIE ZAWSZE ZNACZY BLISKO, trzeba tylko się odważyć wyruszyć w drogę!

Składamy serdeczne podziękowania za dotychczasowy cykl wykładów pozostając z nadzieją na kolejne opowieści.

Joanna Plewa-Dziubek

DSCF0077.JPG
DSCF0078.JPG
DSCF0079.JPG
DSCF0080.JPG
DSCF0081.JPG
DSCF0082.JPG
DSCF0083.JPG
DSCF0084.JPG
DSCF0085.JPG
DSCF0086.JPG
DSCF0087.JPG
DSCF0088.JPG
DSCF0089.JPG
DSCF0090.JPG
DSCF0091.JPG
DSCF0092.JPG
DSCF0093.JPG
DSCF0094.JPG
DSCF0095.JPG
DSCF0096.JPG
DSCF0097.JPG
DSCF0098.JPG
DSCF0099.JPG
DSCF0100.JPG
DSCF0101.JPG
DSCF0102.JPG
DSCF0103.JPG
DSCF0104.JPG
DSCF0106.JPG
DSCF0107.JPG
DSCF0108.JPG
DSCF0109.JPG
DSCF0110.JPG
DSCF0111.JPG
DSCF0112.JPG
DSCF0113.JPG
DSCF0114.JPG