Laureat Nagrody im. Cypriana K. Norwida
na Zamku w Szydłowcu, 12.02.2009

12 lutego 2009 uczniowie trzech klas tj. I LO teatralna, III LO prawno-europejska i IV T.Ekonomiczne pod opieką Moniki Łukowskiej - Bekiel, Grażyny Berus, Joanny Plewy - Dziubek i Adama Mędryka wzięli udział w spotkaniu z laureatem Nagrody Samorządu Województwa Mazowieckiego im. Cypriana K. Norwida - 2008 - Kazimierzem Świegockim - współczesnym poetą, filozofem i wreszcie krytykiem literackim. Spotkanie zorganizowało Szydłowieckie Centrum Kultury-Zamek we współpracy z z Mazowieckim Centrum Kultury i Sztuki i odbyło się ono w sali kominkowej na zamku w Szydłowcu.

Nagroda im. C. K. Norwida przyznawana jest od kilku lat przez Samorząd Województwa Mazowieckiego i promuje dzieła mazowieckich artystów w dziedzinie teatru, muzyki, literatury i sztuk plastycznych. Wśród ostatnich laureatów znaleźli się: Danuta Szaflarska, Barbara Falender, Andrzej Bieńkowski i właśnie Kazimierz Świegocki. Otrzymał on nagrodę w dziedzinie literatury za książkę "NORWID i poeci Powstania Warszawskiego" będącą zbiorem esejów na temat Norwida i zafascynowanych jego twórczością młodych poetów - Baczyńskiego, Gajcego, Trzebińskiego - którzy polegli w Powstaniu Warszawskim.

K. Świegocki, urodzony w 1943 roku wykładał filozofię w Politechnice Warszawskiej i Akademii Podlaskiej, od 2001 roku wykłada filozofię w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Ciechanowie. Zajmuje się także bardzo osobistą krytyką literacką, ale uważa się przed wszystkim za poetę. Według niego "Poeta to ten, który wyraża coś, co jest ważne nie tylko, a nawet nie tyle dla niego samego, co dla całego niejako gatunku ludzkiego. Nie jest twórcą w podstawowym tego sowa znaczeniu, lecz przekazicielem rzeczywistości naznaczonej tajemniczym sensem. Jest medium, przez które przemawiają bogowie". Świegocki na krytyczny stosunek do współczesnej kultury, a sam fascynuje się i odwołuje do poezji minionych epok tj. do poezji sakralnej i metafizycznej, a także romantycznej i tej z nurtu głęboko intelektualnego i filozoficznego, do którego należeli właśnie Norwid, Herbert, czy Gajcy itp. Wydał sześć tomików wierszy, m.in. Wybór poezji w serii Biblioteka Poetów, który to tomik obok wyżej wspomnianego tomu esejów, można było kupić po spotkaniu w Szydłowcu. Autor chętnie z pietyzmem podpisywał swoje książki.

Zamkowe spotkanie prowadzone było w konwencji swobodnej rozmowy K. Świegockiego i Bohdana Urbankowskiego - przewodniczącego Kapituły Nagrody Norwida, a zarazem poety, eseisty i filozofa, związanego przez całe życie z nurtem niepodległościowym. Za działalność wydawniczą i literacką w II obiegu otrzymał medal Solidarności "Zasłużony w Walce o Niepodległość Polski i Prawa Człowieka", za patriotyczny charakter twórczości "Polonia Mater Nostra Est", a także Nagrodę im. J. Słowackiego oraz Laur Posła Prawdy i tytuł Księcia Poetów. Dwaj panowie, choć już mocno posiwiali, ujęli młodzież humorem, elokwencją, a zarazem prostotą wypowiedzi pełnych pasji i miłości do literatury, przepojonych troską o narodową kulturę.

Wiersze Cypriana Kamila Norwida, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Tadeusza Gajcego, Andrzeja Trzebińskiego i Kazimierza Świegockiego recytowali Mariola Orłowska i Jan Krzysztof Szczygieł, a oprawę muzyczną zapewniły dwie panie: Hanna Turonek - flet i Urszula Nowakowska - harfa z repertuarem klasycznym.

Dsc03796.jpg
Dsc03798.jpg
Dsc03799.jpg
Dsc03800.jpg
Dsc03803.jpg
Dsc03805.jpg
Dsc03806.jpg
Dsc03808.jpg
Dsc03810.jpg
Dsc03812.jpg
 
Dsc03813.jpg
Dsc03814.jpg
Dsc03815.jpg