Spotkanie z Panem Piotrem Wiśniewskim, 13.4.2010

Refleksje historyczne nad dębem katyńskim.

"Człowiek nie może pozwolić, żeby prawda została wydarta pod pozorem niczym nieograniczonej
wolności, nie można zgubić w sobie krzyku sumienia, jako głosu Prawdy, która go przerasta,
ale która równocześnie czyni go człowiekiem i stanowi o jego człowieczeństwie"
Jan Paweł II

Motto Jana Pawła II stanowiące o nieprzemijających wartościach jakimi są prawda i człowieczeństwo stało się myślą przewodnią wizyty  Pana Piotra Juliusza Wiśniewskiego - gościa Zespołu Szkół im. Korpusu Ochrony Pogranicza w Szydłowcu, w dniu 13 kwietnia 2010 roku. Wizyta pana Piotra J. Wiśniewskiego w Zespole szkół im. KOP związana była z realizacją, w tej placówce oświatowej ,  programu edukacyjnego " Katyń. ocalić od zapomnienia", którego inicjatorem jest Stowarzyszenie Parafiada im. św. Józefa Kalasancjusza. Gość Zespołu Szkół im. KOP jest bliskim krewnym płk. Juliusza Zygmunta Skorupki-Padlewskiego-oficera wojska polskiego, więźnia obozu NKWD w Kozielsku, który został zamordowany w kwietniu 1940 roku.

W ramach projektu" Katyń. ocalić od zapomnienia" młodzież Zespołu Szkół posadziła w maju 2009 roku dąb dla uhonorowania pamięci płk. Juliusza Z. Skorupki-Padlewskiego. Następnie podczas uroczystości  w dniu 17 września 2009 r., w których wzięła udział młodzież szkolna, nauczyciele oraz przedstawiciele władz kuratorium mazowieckiego, powiatu i miasta Szydłowca, nastąpiło poświęcenie dębu, którego dokonał ksiądz kanonik Adam Radzimirski.

Gość szkoły Pan Piotr J. Wiśniewski w trakcie spotkania z dyrektorem szkoły mgr Marią Michajłow i  opiekunem  programu edukacyjnego mgr Andrzejem Łatą  przekazał szkole unikalne materiały faktograficzne dotyczące życia i przebiegu służby wojskowej płk. Juliusza Zygmunta Skorupki-Padlewskiego. Spotkaniu towarzyszyła panująca w społeczeństwie atmosfera żałoby narodowej spowodowanej katastrofą na lotnisku w Smoleńsku. Informacjom o śmierci Prezydenta RP i przedstawicieli polskich elit politycznych towarzyszyły również  wieści o śmierci pozostałych członków delegacji polskiej, w tym przedstawicieli Stowarzyszenia Rodzin Katyńskich, a zwłaszcza ojca Józefa Jońca - ideowego i duchowego opiekuna projektu "Katyń. ocalić od zapomnienia".

Przekazane przez Pana Piotra J. Wiśniewskiego materiały i zdjęcia pozwoliły realizującym program edukacyjny przybliżyć społeczności szkolnej postać zamordowanego w Katyniu oficera wojska polskiego i w pełni uzasadnić idee uhonorowania dębem katyńskim płk Juliusza Zygmunta Skorupki-Padlewskiego na terenie Zespołu Szkół im. Korpusu Ochrony Pogranicza w Szydłowcu.

Juliusz Zygmunt Skorupka- Padlewski
urodził się 2 marca 1884 roku w Brzeżanach, woj. Lwowskie (obecnie zachodnia część Ukrainy). Pochodził z zasłużonego rodu Skorupka-Padlewskich (pieczętujących się herbem Ślepowron), który wprawdzie swoje korzenie wywiódł z Podlasia, lecz od początku XVIII wieku związany był z obszarem dawnej Galicji, a szczególnie z Małopolską, Podolem i Wołyniem. W przeszłości wielu  spośród przedstawicieli tego rodu zapisało się chlubnie na kartach historii Polski jako uczestnicy powstań narodowych w XIX wieku, ruchów rewolucyjnych u schyłku tego stulecia, powstania warszawskiego z 1944 roku oraz jako służący krajowi żołnierze, uczestnicy wojen światowych i walk o jego niepodległość.

Dzieciństwo , lata młodzieńcze i czas edukacji spędził Juliusz w rodzinnych Brzeżanach. Wkraczając w samodzielne życie zdecydował się na podtrzymanie tradycji rodzinnej. Dokonując wyboru przyszłej drogi zawodowej postanowił pójść w ślady ojca, oficera austriackiej armii, który służbę wojskową zakończył w stopniu pułkownika.

Po ukończeniu 4-letniej (1900-1904) Szkoły Kadetów we Lwowie został zawodowym oficerem armii austriackiej. W armii tej dosłużył się stopnia kapitana. Jednak natychmiast po odzyskaniu przez Polskę niepodległości deklaruje swoją gotowość do pełnienia służby w odradzającym się polskim wojsku, do którego zgłosił się 29 września 1918 roku. 1 kwietnia 1919 roku powierzono mu zadanie sformowania 9 Pułku Strzelców Wielkopolskich i 12 kwietnia mianowano jego dowódcą. 23 maja 1919 roku ze starszeństwem od 1 czerwca 1919 roku mianowany został na stopień podpułkownika.

Ppłk Juliusz Zygmunt Skorupka-Padlewski uczestniczył w wojnie polsko-bolszewickiej. 25 maja 1920 roku mianowany został na dowódcę 33 Brygady Piechoty, funkcję tę pełnił do 10 lipca 1920 roku. Po tym czasie, w okresie od 10.09. 1920 r. do 11.06.1921 r. - pełnił  funkcję oficera sztabowego dowództwa 3 Armii. Po wojnie polsko-bolszewickiej pozostał w czynnej służbie wojskowej. Od 16 listopada 1921 do 1927 roku pracował jako komendant Powiatowej Komendy Uzupełnień w Nowym Targu. W 1928 roku przeniesiony w stan spoczynku w stopniu podpułkownika.

W obliczu agresji hitlerowskiej na Polskę w 1939 roku został zmobilizowany i wraz ze swoja jednostką uczestniczył w kampanii wrześniowej. Pod jej koniec został wzięty do niewoli przez Rosjan. Jako jeniec wojenny przetrzymywany był w obozie w Kozielsku.

Juliusz Zygmunt Skorupka-Padlewski został rozstrzelany w kwietniu 1940 roku w Kosogorach k/Katynia razem z innymi oficerami polskimi przez NKWD.

Pośmiertnie, rozkazem personalnym Ministra Obrony Narodowej z dnia 5 października 2007 roku, awansowany do stopnia pułkownika.

Pułkownik Juliusz Zygmunt Skorupka-Padlewski za zasługi wojenne był odznaczony między innymi Krzyżem Walecznych.

Uczestnicy programu edukacyjnego Stowarzyszenia Parafiada im. św. Józefa Kalasancjusza w Zespole Szkół im. Korpusu Ochrony Pogranicza:
III klasa Stolarz - wychowawca mgr inż. Ireneusz Tarka,
koordynator projektu - mgr Andrzej Łata
oraz nauczyciele - Jolanta Kubik, Żiwko Michajłow.

skanuj0006.jpg
03.jpg
slepowron.jpg
DSCF5612.JPG
DSCF5614.JPG
DSCF5615.JPG
DSCF5618.JPG
DSCF5619.JPG
DSCF5620.JPG
DSCF5621.JPG
DSCF5622.JPG
Dscf5626.jpg
Dscf5627.jpg
Dscf5628.jpg
Dscf5629.jpg
Dscf5630.jpg
Dscf5631.jpg
Dscf5632.jpg
Dscf5633.jpg
04.jpg
ke1.jpg
ke2.jpg
ke3.jpg
ke4.jpg
01.jpg
02.jpg
skanuj0005.jpg