"Sprzączki i guziki z orzełkiem ze rdzy...", 08.2013

Uczniowie Zespołu Szkół im. Korpusu Ochrony Pogranicza zostali laureatami IV edycji konkursu "Sprzączki i guziki z orzełkiem ze rdzy..." Instytutu Pamięci Narodowej.

Konkurs skierowany był do uczniów szkół gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych. Jego celem jest upamiętnienie ofiar Zbrodni Katyńskiej. Zadaniem młodzieży jest stworzenie strony z albumu poświęconej konkretnej ofierze zbrodni.

Praca wymagała od uczestników opracowania koncepcji plastycznej, ale również wyszukania informacji o wybranym przez siebie bohaterze. Osoby biorące udział w kolejnych edycjach zbierając informacje sięgają nie tylko do opublikowanych już materiałów czy internetu. Niejednokrotnie, by podnieść wartość merytoryczną i wizualną swojej pracy, uczniowie odnajdywali rodziny ofiar, wykonując tym samym niekiedy pionierską pracę w pozyskiwaniu nieznanych dotąd informacji, zdjęć i pamiątek. Konkurs pozwala spojrzeć na Zbrodnię Katyńską jako na tragedię poszczególnych osób i rodzin. Uczniowie poznają sylwetki pomordowanych i ich rodzin, dowiadują się o ich życiu prywatnym, dokonaniach, sukcesach i roli, jaką niejednokrotnie pełnili w życiu publicznym niepodległej Polski.

Juliusz Skorupka-PadlewskiNasza praca

Zespół uczniów Szkolnego Koła Zainteresowań Historycznych w składzie: Magdalena Duralaska, Magdalena Adamczyk i Mateusz Bąk pod opieką merytoryczną nauczycieli: mgr Jolanty Kubik i mgr Andrzeja Łaty przedstawili w konkursie postać płk Juliusza Zygmunta Skorupki-Padlewskiego. W konkursie wzięło udział ponad 400 szkolnych zespołów historycznych z całej Polski. Spośród ponad 400 prac, które wpłynęły na apel Instytutu Pamięci Narodowej w ramach w/w konkursu, praca uczniów ZS im. KOP znalazła się gronie 30 zespółów uczniów wyróżnionych - laureatów konkursu. Efektem uzyskania statusu laureata konkursu IPN jest udział w warsztatach historycznych IPN, które odbędą się na przełomie września i października 2013 roku w Bykowni k/Kijowa na Ukrainie (Polski Cmentarz Wojenny w Bykowni). Na autorów najlepszych opracowań czeka jeszcze jedna nagroda. Wybrane prace zostaną zamieszczone w publikacji IPN poświęconej ofiarom Zbrodni Katyńskiej. Jej pierwszy tom ukazał się 17 września 2012 r. Publikacja jest połączeniem wydawnictwa albumowego i opracowania popularyzatorskiego. Zawiera eseje związane ze Zbrodnią Katyńską, nagrodzone w konkursie prace, biogramy ofiar, fotografie oraz dokumenty upamiętnionych osób. Po zakończeniu czwartej edycji konkursu planowane jest wydanie kolejnego tomu albumu.

Płyta z KatyniaTyle było prac...

Realizacja projektu w ramach konkursu i osiągnięcie sukcesu było możliwe dzięki pomocy członka rodziny Skorupka-Padlewski, Pana Piotra Wiśniewskiego z Kościerzyny.

ajw