Wycieczka edukacyjna na Ukrainę, 28.9-5.10.2013

"musimy zatem wiedzieć
policzyć dokładnie
zawołać po imieniu
opatrzyć na drogę"
Zbigniew Herbert

W dniach 28.09-5.10 2013 uczniowie Zespołu Szkół im. Korpusu Ochrony Pogranicza, członkowie szkolnego Koła Zainteresowań Historycznych: Magdalena Adamczyk, Magdalena Duralska, Mateusz Bąk, wraz z nauczycielem historii mgr Andrzejem Łatą, uczestniczyli w wycieczce edukacyjnej na Ukrainę. Wyjazd ten był konsekwencją Ogólnopolskiego Konkursu Biura Edukacji Publicznej IPN "Sprzączki i guziki z orzełkiem ze rdzy", którego laureatami zostali uczniowie naszej szkoły. W wyjeździe edukacyjnym na Ukrainę wzięło udział 30 zespołów historycznych z całej Polski oraz pracownicy Biura Edukacji Publicznej IPN z dyrektorem naczelnym Andrzejem Zawistowskim. W trakcie wyjazdu edukacyjnego uczniowie-laureaci wraz ze swoimi opiekunami uczestniczyli w projekcjach filmów edukacyjnych, wysłuchiwali referatów historycznych odnoszących się do przejawów ludobójstwa dokonywanych przez hitlerowców i oprawców stalinowskich, które odwiedzali na terenie Ukrainy, zapoznali się z historią kresów wschodnich byłej Rzeczypospolitej, osiągnięciami kulturowymi tego wielonarodowościowego obszaru oraz miejscami związanymi z historią polskich sukcesów militarnych XVII wieku.

Punktem kulminacyjnym wyjazdu na Ukrainę było odwiedzenie Polskiego Cmentarza Wojennego w Kijowie - Bykowni (tzw. czwarty cmentarz katyński).

Polski Cmentarz Wojenny w Bykowni jest jednym z czterech miejsc zbrodni stalinowskich dokonanych na oficerach Wojska Polskiego, Korpusu Ochrony Pogranicza, funkcjonariuszach Policji Państwowej i Straży Granicznej oraz inteligencji obok Kosogor pod Katyniem, Miednoje koło Tweru i Piatichatek na przedmieściu Charkowa.

W trakcie pobytu na cmentarzu w Bykowni uczestnicy projektu edukacyjnego zapalili znicze przy płytach upamiętniających pomordowanych oficerów wojska polskiego, Korpusu Ochrony Pogranicza, (uczniowie naszej szkoły zapalili znicz przy płycie st. sierżanta Jana Rubasa) oraz przedstawicieli inteligencji i administracji przedwojennej Rzeczypospolitej. Pobyt na polskim cmentarzu w Kijowie - Bykowni zakończyła msza polowa celebrowana przez księdza - uczestnika wyjazdu edukacyjnego. W trakcie wizyty w Kijowie uczestnicy konkursu zaproszeni zostali do ambasady polskiej gdzie w obecności konsula RP i dyrektora Biura Edukacji Publicznej (IPN) Andrzeja Zawistowskiego nastąpiło uroczyste podsumowanie konkursu i wręczenie dyplomów oraz nagród dla laureatów i opiekunów.

Ponadto w programie wyjazdu edukacyjnego IPN na Ukrainę znalazły się również inne miejsca upamiętniające zbrodnie stalinowskie i hitlerowskie; Babi Jar (miejsce eksterminacji narodu żydowskiego i ukraińskiego oraz dzieci), "czarny Las" pod Stanisławowem (miejsce zbrodni dokonanej przez hitlerowców na polskiej inteligencji), Winnica i Kamieniec Podolski (miejsca ofiar wielkiego głodu i czystek stalinowskich na Ukrainie w okresie stalinowskim), wreszcie Wzgórza Wuleckie we Lwowie - miejsce mordu profesorów Uniwersytetu Lwowskiego dokonanego przez hitlerowców.

W drodze do miejsc martyrologii narodu polskiego, ukraińskiego i żydowskiego uczestnicy wyjazdu edukacyjnego odwiedzili również inne miejsca związane z historią i kulturą tego wielonarodowościowego obszaru: Krzemieniec (liceum krzemienieckie), Kijów (kompleks cerkwi), Żytomierz (polski cmentarz ), Winnica, Kamieniec Podolski, Okopy Wielkiej Trójcy, Chocim, Kut (pozostałości placówki KOP i polskiego mostu na Czeremoszu - miejsca przekraczania granicy polsko-rumuńskiej przez polskie władze we wrześniu 1939 roku), Stanisławów, Stryj, Drohobycz (miejsca związane z Bruno Schulzem) oraz Lwów.

W trakcie wizyty we Lwowie uczestnicy wycieczki zwiedzili m.in. Cmentarz Orląt Lwowskich, Cmentarz Łyczakowski oraz kompleks cerkiewno - kościelny starego miasta. Ukoronowaniem wizyty we Lwowie była wspólna fotografia uczestników wyprawy historycznej na Ukrainę pod pomnikiem Adama Mickiewicza.

AJW

0a.JPG
0b.JPG
1.JPG
1a.jpg
2.JPG
Płyta z Bykowni Polski cmentarz wojenny Mapa trasy Liceum krzemienieckie
3.JPG
3a.JPG
4.JPG
5.JPG
6.JPG
Krzemieniec Krzemieniec-tablica
z liceum krzemienieckiego
Góra Bony- Krzemieniec Żytomierz Żytomierz - Kościół polski
pod wezwaniem Św. Zofii
7.JPG
7b.JPG
8.JPG
8a.JPG
9.JPG
Kościół Św. Zofii
w Żytomierzu
Bykownia Bykownia - cmentarz
- część ukraińska
Droga do Bykowni Wejście na Polski Cmentarz
wojenny w Bykowni
10.JPG
11.JPG
12.JPG
13.JPG
14.JPG
Bykownia Bykownia - przy tablicy
Jana Rubasa
Zapalenie znicza Bykownia
15.JPG
15a.JPG
16.JPG
17.JPG
18.JPG
Dzwon w Bykowni Tablice z Bykowni
19.JPG
19a.JPG
20.JPG
20a.JPG
21.JPG
Dzwon w Bykowni Bykownia Andrzej Zawistowski-
dyrektor z IPN i MY
Kijów
22.JPG
23.JPG
24.JPG
25.JPG
26.JPG
Kijów Smacznego Kijów Złota brama - Kijów Kijów
27.JPG
28.JPG
28a.jpg
29.JPG
30.JPG
Ambasada polska
w Kijowie
Wreczenie nagród Wreczenie dyplomu Chocim
31.JPG
32.JPG
32b.JPG
33.JPG
34.JPG
Chocim
35.JPG
36.JPG
37.JPG
38.JPG
38a.JPG
Chocim Czeremosz most Placówka KOP Kuty Stanisławów
39.JPG
40.JPG
41.JPG
42.JPG
43.JPG
Stanisławów Czarny las Bruno Schulz Muzeum Bruno Schulza
44.JPG
45.JPG
46.JPG
46a.JPG
47.jpg
Muzeum Bruno Schulza Drohobycz - Dom
Bruno Schulza
Cmentarz orląt lwowskich
48.jpg
49.jpg
50.jpg
51.jpg
52.jpg
Cmentarz orląt lwowskich
53.jpg
54.jpg
55.jpg
56.jpg
57.jpg
Cmentarz orląt lwowskich
58.jpg
59.jpg
60.jpg
61.jpg
62.jpg
Cmentarz orląt lwowskich Cmentarz Łyczakowski
63.jpg
64.jpg
65.jpg
65b.jpg
66.jpg
Cmentarz Łyczakowski Wzgórze Wuleckie Lwów- pomnik Nikifora
67.jpg
68.jpg
69.jpg
70.jpg
71.jpg
Lwów - rynek Lwów - pomnik Adama Mickiewicza
72.jpg
73.jpg
74.jpg
75.jpg
76.jpg
Lwów - pomnik Adama Mickiewicza
77.jpg
78.jpg
79.jpg
80.jpg
 
Odpoczynek we Lwowie Razem z Łukasiewiczem Lwów nocą
koło Neptuna