Śladami Maczka i Sosabowskiego, 26.9-3.10.2015

Po raz trzeci z rzędu uczniowie Zespołu Szkół im. Korpusu Ochrony Pogranicza uczestniczyli w warsztatach historycznych VI edycji ogólnopolskiego konkursu Centrum Edukacji IPN "Sprzączki i guziki z orzełkiem ze rdzy...".

Zadaniem uczestników konkursu było stworzenie karty z albumu poświęconej jednej ofierze Zbrodni Katyńskiej. Komisja Konkursowa oceniając nadesłane prace brała pod uwagę m.in. stronę merytoryczną pracy, jej projekt graficzny, estetykę, ale również oryginalność pomysłu.

Z pośród 518 prac konkursowych, które wpłynęło na VI edycję tego konkurs nagrodzono jedynie autorów 38 najlepszych prac, tym pracę uczniów Zespołu Szkół im. KOP w Szydłowcu poświęconą postaci por. Jerzego Stanisława Stąporka , młodszego brata Pani Zofii Stachowskiej- zasłużonej nauczycielki Szkoły Podstawowej nr 1 w Szydłowcu. Por Jerzy Staporek , więzień Kozielska, zamordowany został w Kosogorach k/ Katynia w kwietniu 1940 roku.

W 2013 roku uczniowie Zespołu Szkół im. KOP wraz z opiekunem wyjechali do miejsc związanych z martyrologią Polaków na Kresach. Celem zasadniczym warsztatów IV edycji konkursu był Polski Cmentarz Wojenny w Bykowni k /Kijowa. W 2014 roku z powodu napiętej sytuacji politycznej wyjazd na Wschód okazał się niemożliwy. Laureaci V edycji konkursu wyjechali do Włoch, by odwiedzić miejsca związane z walkami 2. Korpusu Polskiego, w którym służyli żołnierze ocaleni z obozów i łagrów w ZSRR.

W tym roku laureaci wzięli udział w wyjeździe edukacyjnym szlakiem walk 1. Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka, przemierzając Niemcy, Holandię, Belgię I Francję. Wyjazd odbył się w dniach 26 września - 3 października 2015 r. Współfundatorami nagrody byli min. IPN, Fundacja PKO Banku Polskiego oraz Fundacja Wspólnota Pokoleń.

Na warsztaty edukacyjne szlakiem walk Polskich Sił Zbrojnych na zachodzie Europy wyjechał Paweł Bąk- uczeń III klasy Technikum Informatycznego wraz z opiekunem mgr Andrzejem Łatą.

W programie wyjazdu znalazły się miejsca walk, oraz pomniki i cmentarze upamiętniające poległych żołnierzy 1 Dywizji Pancernej dowodzonej przez gen. Stanisława Maczka oraz 1 Brygady Spadochronowej (1SBS) gen. Stanisława Sosabowskiego. Uczestnicy warsztatów odwiedzili Driel k/Arnhem - miejsce lądowania spadochroniarzy 1 SBS, Plac Polski z pomnikiem "Surge Polonia-Powstań Polsko" oraz pomnik gen. S Sosabowskiego, natomiast na cmentarzu parafialnym złożone zostały kwiaty na grobie holenderskiej pielęgniarki Cory Baltussen, która przez 60 lat walczyła o dobre imię i pamięć o polskich spadochroniarzach- wyzwolicielach. W Oosterbek- na przedmieściach Arnhem uczestnicy zapalili znicze na grobach 73 polskich spadochroniarzy.

Kolejne dni warsztatów to zwiedzanie miejsc upamiętniających szlak bojowy 1 Dyw.Panc. gen. Maczka. Wśród odwiedzonych miejsc znalazły się : Courseuelles - sur Mer (plaża Juno- miejsce desantu 1 Dyw.Panc.), Arromanches - tablica upamiętniająca polskich pancerniaków na plaży Gold, oraz zwiedzanie muzeum desantu, Longues Sur Mer - fortyfikacje Wału Atlantyckiego oraz Mont Ormel k./ Chambois miejsce bitwy 1 Dyw.Panc. z muzeum, czołgiem MK4 Shermann i pomnikiem gen. Stanisława Maczka. W miejscowości Urville - Langanniere k/ Falaise na cmentarzu poległych żołnierzy 1 Dyw. Panc., uczestniczy warsztatów zapalili kolejne znicze i uczestniczyli w mszy polowej.

Kolejnymi punktami programu warsztatów historycznych było zwiedzanie muzeum polsko - kanadyjskiego w Adegem oraz wizyta w holenderskiej jednostce wojskowej, w Bredzie, w której znajduje się muzeum im. gen. S. Maczka.

Na Polskim Honorowym Cmentarzu Wojennym w Bredzie, gdzie znajduje się grób gen. S. Maczka i jego żołnierzy nastąpiło uroczyste zakończenie VI edycji konkursu, rozdanie dyplomów i nagród oraz msza polowa. W trakcie uroczystości na cmentarzu w Bredzie doszło również do spotkania młodzieży z jednym z ostatnich żyjących żołnierzy gen. Maczka, saperem 1 Dyw. Panc. Panem Romanem Figlem.

Ostatnimi odwiedzanymi miejscami przez uczestników warsztatów przed powrotem do Polski były na terenie Niemiec miejscowości Esterwegen z muzeum Gedenkstatte Esterwegen odnoszącym się do obozów pracy w regionie Emsland i polskiej strefy okupacyjnej (Haren-Maczków) oraz Oberlagen - miejsce, gdzie znajdował się obóz jeniecki kobiet- żołnierzy uczestniczek powstania warszawskiego z tablicą upamiętniającą ofiary obozu i żołnierzy 1 Dyw. Panc., którzy ten obóz wyzwolili.

W trakcie warsztatów historycznych uczestnicy zwiedzali również słynne zabytki architektury znajdujące się na trasie przejazdu : stare miasto w Bredzie, w Osnabrueck katedrę św. Jana i kościół Serca Jezusowego, rynek z ratuszem, w którym podpisany został pokój westfalski w 1648 roku, oraz Amiens ze słynną katedrą gotycką.

Uczestnicy warsztatów historycznych VI edycji konkursu "Sprzączki i guziki z orzełkiem ze rdzy." pragną serdecznie podziękować rodzinie Pani Zofii Stachowskiej -Stąporek za udostępnienie dokumentów i fotografii do pracy konkursowej oraz Starostwu Powiatowemu za wsparcie organizacyjne.

 Wal atlantycki Longues Sur Mer 1.JPG
 Wal atlantycki Longues Sur Mer 2.JPG
 Wal atlantycki Longues Sur Mer 3.JPG
 Wal atlantycki Longues Sur Mer 4.JPG
 Wal atlantycki Longues Sur Mer 5.JPG
 Wal atlantycki Longues Sur Mer 6 (2).JPG
 Wal atlantycki Longues Sur Mer 6.JPG
 Wal atlantycki Longues Sur Mer 7.JPG
 Wal atlantycki Longues Sur Mer 8.JPG
Amiens fontanna 1.JPG
Amiens fontanna 2.JPG
Amiens katedra (2).JPG
Amiens katedra 1.JPG
Amiens oltarz 1.JPG
Amiens oltarz 2.JPG
Amiens pomnik z zegarem.JPG
Amiens wnetrze katedry 1.JPG
Amiens wnetrze katedry 2.JPG
Amiens wnetrze katedry 3.JPG
Arromanches Plaza Gold 1.JPG
Arromanches Plaza Gold 2.JPG
Arromanches Plaza Gold 3.JPG
Arromanches Plaza Gold 4.JPG
Arromanches Plaza Gold Muzeum Desantu 1.JPG
Arromanches Plaza Gold Muzeum Desantu 2.JPG
Arromanches Plaza Juno 1.JPG
Arromanches Plaza Juno 10.JPG
Arromanches Plaza Juno 2.JPG
Arromanches Plaza Juno 3.JPG
Arromanches Plaza Juno 4.JPG
Arromanches Plaza Juno 5.JPG
Arromanches Plaza Juno 6.JPG
Arromanches Plaza Juno 7.JPG
Arromanches Plaza Juno 8.JPG
Arromanches Plaza Juno 9.JPG
Bred cmentarz I DP 3.JPG
Breda cmentarz I DP 1.JPG
Breda cmentarz I DP 2.JPG
Breda cmentarz I DP 4.JPG
Breda cmentarz I DP 5.JPG
Breda cmentarz I DP 6.JPG
Breda noca 1.JPG
Breda noca 2.JPG
Breda noca 3.JPG
Breda noca 4.JPG
Breda noca 5.JPG
Breda noca 6.JPG
Breda noca 7.JPG
Cmentarz w Arnhemb Oosterbek (2).JPG
Cmentarz w Bredzie 1.JPG
Następna strona Ostatnia strona