Tydzień Edukacji Globalnej, 14-20.11.2016

Zespół Szkół im. Korpusu Ochrony Pogranicza w Szydłowcu uczestniczy w projekcie "Edukacja globalna. Liderzy edukacji na rzecz rozwoju" realizowanym przez Mazowieckie Samorządowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli jako Instytucja Partnerska wraz z Ośrodkiem Rozwoju Edukacji.

Projekt 355/2016/M współfinansowany w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.

"Edukacja Globalna jest edukacją, która otwiera ludziom oczy i umysły na świat oraz uświadamia konieczność podejmowania działań na rzecz większej sprawiedliwości, równości i zagwarantowania respektowania praw każdego człowieka"

(Definicja edukacji globalnej zaproponowana przez Centrum Północ-Południe przy Radzie Europy)

Edukacja globalna to część kształcenia obywatelskiego i wychowania, która rozszerza ich zakres przez uświadamianie istnienia zjawisk i współzależności globalnych. Edukacja globalna przybliża sytuację w krajach rozwijających się i przechodzących transformację ustrojową. Pomaga zrozumieć globalne współzależności pomiędzy społeczeństwami krajów rozwiniętych a społeczeństwami krajów rozwijających się i przechodzących transformację ustrojową. Te współzależności to wzajemne powiązania i przenikanie systemów kulturowych, środowiskowych, ekonomicznych, społecznych, politycznych i technologicznych. Edukacja globalna pomaga bardziej krytycznie patrzeć na świat i zachęcać do jego zmiany. Do aktualnych wyzwań globalnych zaliczyć można: zapewnienie pokoju i bezpieczeństwa na świecie, poprawę jakości życia w krajach Globalnego Południa, ochronę praw człowieka, zapewnienie zrównoważonego rozwoju, budowanie partnerskich relacji gospodarczych i społecznych pomiędzy krajami Globalnej Północy i Globalnego Południa.

W dniach 14 - 20 listopada 2016 roku szkoła uczestniczyła w 18. edycji europejskiego TYGODNIA EDUKACJI GLOBALNEJ pod hasłem #RazemDlaPokoju. Wybór takiego tematu wynika bezpośrednio z aktualnej sytuacji na świecie. Trwająca już prawie pięć lat wojna w Syrii, a także inne toczące się na świecie konflikty, zmusiły setki tysięcy ludzi do opuszczenia swoich domów i poszukiwania schronienia w innych krajach, co w 2015 roku doprowadziło do potężnego europejskiego kryzysu postaw obywatelskich wobec sytuacji uchodźców. Dlatego też wydaje się, że edukacja na rzecz międzynarodowego pokoju to pierwsze działanie w kierunku realizacji założeń edukacji globalnej.

W naszej szkole Tydzień Edukacji Globalnej rozpoczął się małym happeningiem z udziałem uczniów, nauczycieli i . gołębi, jako jednego z symboli pokoju. W kolejnych dniach uczniowie w ramach zajęć wyszukiwali informacje o toczących się na świecie konfliktach eksponując wyniki poszukiwań w gablotach znajdujących się w korytarzach szkolnych. Obok pracowni historycznej powstała wystawa "WOJNA I POKÓJ", ukazująca wizje pokoju na przestrzeni wieków, a w głównym holu szkoły przygotowana została prezentacja wybranych laureatów Pokojowej Nagrody Nobla oraz organizacji międzynarodowych działających na rzecz pokoju.

Mieszkańcy internatu w gablotach umieścili informacje o celach zrównoważonego rozwoju ONZ, o przyczynach najważniejszych konfliktach zbrojnych XXI wieku. Uczniowie naszej szkoły przez cały tydzień uczestniczyli również w zajęciach, które przedstawiały nie tylko bieżącą sytuację związaną z przeciwdziałaniem konfliktom, ale również zachęcały do zastanowienia się, co my możemy zrobić oraz jakie działania powinny podejmować poszczególne kraje oraz organizacje międzynarodowe, aby w dłuższej perspektywie przeciwdziałać zjawiskom sprzyjającym konfliktom zbrojnym, takim jak ubóstwo, nierówność, dyskryminacja, nadmierne wykorzystywanie zasobów. Przykładowe tematy zajęć to: "Napięcia i konflikty we współczesnym świecie. Skutki konfliktów", "Globalne procesy migracyjne", "Zróżnicowanie ludności świata", "Czy istnieje wojna moralnie słuszna?" itd.

Tematyka lekcji religii - "Wojna a pokój" oraz "Gdzie Bóg płacze, świat milczy - Ty działaj" nawiązywała także do obchodzonego w niedzielę 13 listopada 2016 roku VIII Dnia Solidarności z Kościołem Prześladowanym, który przebiegał pod hasłem Pokój dla Iraku. Uczniowie wzięli również udział w warsztatach "Almanya - Willkommen in Deutschland" dotyczących relacji między imigrantami tureckimi, a Niemcami.

Do bogactwa działań TEG należy dodać środowe spotkania z wolontariuszami Zofią Grygiel i Bartłomiejem Wróblewskim, którzy opowiedzieli młodzieży o swojej pracy na misjach. Pani Zofia, wolontariuszka Salezjańskiego Wolontariatu Misyjnego Młodzi Światu w Krakowie, w swojej prezentacji "Kierunek Tupiza - podróż do Ameryki Południowej" opowiedziała o swojej pracy na rocznej misji w domu dziecka w Boliwii. Pan Bartłomiej, na co dzień pracujący z młodzieżą w Oratorium Świętokrzyskim Świętego Jana Bosko w Kielcach, od sierpnia 2015 r. do końca czerwca 2016 r. pracował jako świecki wolontariusz wśród chłopców ulicy w mieście Wau w Sudanie Południowym i zatytułował swoje wystąpienie "W stronę Afryki - Sudan Południowy".

Ważnym elementem Tygodnia Edukacji Globalnej był PRZEGLĄD FILMOWY pod tytułem "Oblicza wojny". Uczniowie większości klas obejrzeli po jednym z 5 wybranych filmów nawiązujących do konfliktów wojennych w różnych zakątkach świata. Najdalej w przeszłość bo do 1939 roku sięgał polski film "Jutro idziemy do kina". "Hair" to kultowy film pacyfistyczny z czasów wojny w Wietnamie. "Pola śmierci" porusza problem ludobójstwa w Kambodży w latach siedemdziesiątych XX w., a "Hotel Ruanda" ludobójstwa dokonanego na plemieniu Tutsi w afrykańskiej Rwandzie w 1994 r. Piąty prezentowany film to "Mandarynki", którego twórcy spoglądają na konflikt gruzińsko-abchaski z 1992 r. Te trudne filmy nie dostarczały rozrywki, ale prowokowały do myślenie i dalszych poszukiwań. Finałowym elementem przeglądu filmowego był panel dyskusyjny, w którym wzięli przedstawiciele poszczególnych klas. W ten sposób uczniowie mogli dowiedzieć się więcej o w/w konfliktach, wyjaśnić wątpliwości, podzielić się emocjami i wrażeniami na temat poszczególnych filmów. Dyskusję moderowali nauczyciele, ale nie występowali w swojej typowej roli ponieważ celem panelu nie było wyciąganie jednoznacznych, ostatecznych wniosków, ale pozostawienie uczestników z poczuciem wagi ich osobistych przeżyć i opinii. Z jednym wszyscy się zgodzili, że konflikty wojenne z różnych przyczyn wybuchają wciąż w różnych miejscach na świecie - blisko nas i daleko. Od II wojny światowej, która jest dla nas ważnym punktem odniesienia, w świecie nie zapanował trwały pokój, a organizacje międzynarodowe i media nie zawsze spełniają swoje zadanie. Pytanie, dlaczego ludzie, po tylu strasznych doświadczeniach, ciągle "gotują ludziom ten los", pozostało bez odpowiedzi. To temat na kolejną dyskusję.

A okazji do dyskusji będzie jeszcze wiele, bo wprawdzie Tydzień Edukacji Globalnej zakończył się, ale uczniowie w ramach realizowanego projektu będą mieli możliwość uczestniczenia w kolejnych przedsięwzięciach.

Warto jeszcze zauważyć, że tematyka globalna występowała w naszej szkole już wcześniej, zanim przystąpiliśmy do projektu "Edukacja globalna. Liderzy edukacji na rzecz rozwoju" np. w ramach programu wielu przedmiotów, a ponadto przez umożliwianie uczniom bezpośredniego kontaktu z ludźmi z różnych krajów. Nasz Zespół współpracuje ze szkołą z Izraela oraz z jedną z największych międzynarodowych organizacji studenckich - AIESEC. Jej wolontariusze (z Kenii, Pakistanu, Indii, Kirgistanu i Brazylii) gościli u nas dwukrotnie realizując projekt PEACE, którego celem jest upowszechnianie wiedzy o innych krajach, kulturach i budowanie relacji międzyludzkich w poszanowaniu różnorodności kultur i wyznawanych wartości.

DSC00597.JPG
DSC00632.JPG
20161115_064426.jpg
20161115_064530.jpg
20161115_064627.jpg
20161115_064736.jpg
DSC00566.JPG
DSC00571.JPG
DSC00578.JPG
DSC00584.JPG
DSC00586.JPG
DSC00600.JPG
DSC00627.JPG
DSC00628.JPG
DSC00634.JPG
DSC00636.JPG
DSC00640.JPG
DSC00645.JPG
DSC00647.JPG
DSC00648.JPG
DSC00651.JPG
DSC00652.JPG
DSC00659.JPG
DSC00662.JPG
DSC00664.JPG
DSC00667.JPG
DSC00668.JPG
DSC00674.JPG
DSC00683.JPG
DSC00684.JPG
PB160041.JPG
PB160042.JPG
PB160043.JPG
PB160046.JPG
PB160048.JPG
PB160049.JPG
PB160050.JPG
PB160051.JPG
PB160052.JPG
PB160053.JPG