Warsztaty „Nie bądźcie obojętni! – przesłanie świadków Auschwitz”.

Nie bądźcie obojętni, bo nawet się nie obejrzycie, jak na was, na waszych potomków, „jakiś Auschwitz”, nagle spadnie z nieba…

Marian Turski

20 kwietnia 2022 r. uczniowie z Zespołu Szkół im. KOP w Szydłowcu udali się do  jednego
z najważniejszych i najbardziej poruszających muzeów w Polsce –  Miejsca Pamięci  Auschwitz i Birkenau. Biorąc udział w żywej lekcji historii uczniowie oddali hołd milionom ofiar zamordowanych w obozie Auschwitz – Birkenau. Młodzież na własne oczy zobaczyła „fabrykę śmierci” a przede wszystkim pogłębiła wiedzę o II wojnie światowej i  Holokauście. W drugiej części zwiedzania uczniowie wzięli udział w warsztatach  „Nie bądźcie obojętni! – przesłanie świadków Auschwitz”. Warsztaty podejmowały tematykę historyczną i odnosiły się do  moralnej odpowiedzialności za świat budowany na podstawie refleksji nad tragedią Auschwitz.

Dla licealistów przejście przez teren byłego nazistowskiego obozu  zagłady było nie tylko cenną lekcją, ale też ważnym osobistym doświadczeniem. Przyjazd do Auschwitz okazał się ważny również w kontekście bieżących wydarzeń, pokazał uczniom do czego może doprowadzić wzajemna niechęć, ignorancja i obojętność.