Dzień Otwarty Szkoły

Dnia 22.04.2022 roku do Zespołu Szkół im. KOP w Szydłowcu zawitali licznie uczniowie
z okolicznych szkół podstawowych: z Szydłowca, Majdowa, Chlewisk, Mirowa, Bieszkowa, Wysokiej, Budek, Skłób, Rzucowa i Pawłowa.

Wicedyrektor Szkoły Anna Gwarek powitała uczniów, którzy chwilę później  rozpoczęli zwiedzanie obiektu.  Przewodnikami i opiekunami wszystkich grup byli uczniowie i uczennice ZS KOP.

W ten sposób uczniowie szkół podstawowych najlepiej mogli przyjrzeć się jak wygląda szkoła i jak aktywnie można spędzać w niej czas. Na tę okazję specjalnie przygotowane  pokazy i warsztaty. Po obejrzeniu prezentacji o szkole i oferowanych kierunkach goście mieli okazję zobaczyć następujące pokazy:

  • strzeleckie
  • fryzjerskie
  • taneczne
  • pierwszej pomocy
  • sprzętu informatycznego i drukowania 3D
  • stolarskie
  • językowe
  • ekonomiczne
  • kulinarne
  • aktorskie

Interesującym przystankiem wycieczki po szkole było spotkanie z policjantami KPP Szydłowiec, KMP Radom oraz KWP z/s w Radomiu a także przedstawicielami Straży  Granicznej. Uczniowie mogli wcielić się w rolę policjantów i usiąść na policyjnych motocyklach, czy zobaczyć, jak rejestrowane są wykroczenia za pomocą videorejestratora. Mogli także przymierzyć kamizelki policyjne i sprzęt do ochrony osobistej wykorzystywany przy zabezpieczeniu imprez masowych. Technik kryminalistyki zaprezentował sprzęt niezbędny do zabezpieczania śladów kryminalistycznych i przykładowe metody zabezpieczania śladów. Przedstawicielka kadr zachęcała młodzież do wstąpienia w szeregi Policji.

Młodzież  została również zapoznana z charakterystyką służby w Straży Granicznej. Odbył się pokaz sprzętu i wyposażenia służbowego strażników granicznych. Zaciekawieni uczniowie zadawali wiele pytań dotyczących służby i pracy w Straży Granicznej oraz procedur przyjęcia do SG.

Dużym zainteresowaniem cieszyły się pokazy kulinarne przygotowane przez uczniów klas żywieniowych, a w szczególności degustacje przekąsek pachnących ziołami oraz pokaz fryzjerski, gdzie na różnych stanowiskach fryzjerki prezentowały jak wykonać piękne fryzury.

Na zewnątrz również czekała na naszych gości atrakcja  – pokaz ciężkiego sprzętu przygotowany przez firmę Toolmex Truck. Firma znana na szydłowieckim rynku pracy jest od kilku lat partnerem szkoły. Uczniowie kształcący się w zawodzie elektromechanik właśnie tam mogą realizować swoje praktyki zawodowe. Chętni mogli spróbować się poruszać się wózkiem widłowym i wziąć udział w konkursie
z atrakcyjnymi nagrodami jakie ufundowała firma ToolmexTruck.

Dyrekcja Zespołu Szkół im. KOP pragnie serdecznie podziękować osobom, które zaangażowały się
w przygotowanie i realizację Dnia Otwartego. Szczególne podziękowania kierujemy w kierunku Straży Granicznej, Komendy Powiatowej Policji w Szydłowcu i  firmy ToolmexTruck, które aktywnie włączyły się w promowanie naszej oferty edukacyjnej. Wyrazy podziękowania kierujemy również wobec Dyrektorów Szkół, które nas odwiedziły – za umożliwienie młodzieży przyjścia na dzień otwarty, oraz przybyłym nauczycielom. Dziękujemy również uczniom ZS KOP za to, że tak chętnie i licznie włączyli się w akcję upowszechniania wiedzy o naszej szkole.  Mamy nadzieję, że nasza oferta okaże się atrakcyjna i z wieloma uczniami szkół podstawowych spotkamy się w nowym roku szkolnym 2022/2023.