Na Lotnisku Okęcie

19 marca 2014 r. klasa II LOog odwiedziła Lotnisko Okęcie w Warszawie, w ramach autorskiego programu nauczania, realizowanego w klasach „ochrona granicy państwowej”.

Celem wyjazdu było poznanie pracy funkcjonariuszy Straży Granicznej w warunkach rzeczywistych. Uczniowie dowiedzieli się w jaki sposób przeprowadzana jest odprawa podróżnych w kierunkach na odlot i przylot po wejściu do strefy Układu z Schengen, jakie są procedury kontroli bezpieczeństwa, w jaki sposób sprawdzany jest bagaż i dokumenty podróżnych. Duże zainteresowanie wśród uczniów wzbudził pies służbowy oraz informacje na temat jego pracy przy wyszukiwaniu narkotyków i materiałów wybuchowych. Ciekawostką były również wyjaśnienia przewodnika odnośnie tresury psa służbowego. Duże wrażenie wywarło na uczniach spotkanie z pirotechnikami, którzy w interesujący sposób opowiadali o swojej pracy oraz zademonstrowali sprzęt, wykorzystywany przez nich w sytuacjach zagrażających życiu podróżnych. Niewątpliwie dużą frajdę sprawiła im możliwość założenia kombinezonu (waga 40 kg), w którym pirotechnicy detonują niebezpieczne materiały.

Ciekawa forma przekazu oraz życzliwość funkcjonariuszy Straży Granicznej sprawiły, że spotkanie przebiegło w miłej atmosferze, a młodzież miała możliwość poznania specyfiki ich pracy. Żywe zainteresowanie uczniów zadaniami tej służby być może wskazuje, że po ukończeniu szkoły z pełną świadomością podejmą decyzję o pracy w Straży Granicznej.