Konkurs recytatorski „Niektórzy lubią poezję”

W piątek 14 marca 2014 r. odbył się w naszej szkole konkurs recytatorski organizowany pod hasłem „Niektórzy lubią poezję”. W ten sposób włączyliśmy się w kampanię prowadzoną przez Fundację Wisławy Szymborskiej. Akcja ma na celu realizację testamentu polskiej noblistki, czyli zachęcenie ludzi do czytania wierszy.

Konkurs spotkał się z dużym zainteresowaniem młodzieży. Obejmował dwie kategorie – prezentację multimedialną na temat życia i twórczości Wisławy Szymborskiej i recytację wybranych wierszy poetki.

W pierwszej kategorii wygrał Paweł Kulita- uczeń kl. III LO ogólnopolicyjnej. Wyróżnienie zdobyli: Justyna Krawiec z kl. I LO ochrona granicy państwowej i Emil Jasikowski z kl. III LO ogólnopolicyjnej. Najlepszą w konkursie recytatorskim okazała się Ada Mosiołek z kl. III Technikum Żywienia. Na wyróżnienie zasłużyli uczniowie klas I i III ogólno policyjnych: Anna Nikodym i Emil Zając, a także Jakub Januszek z kl. IV Techniku Elektronicznego.

Uczestnicy konkursu wykazali się dużymi umiejętnościami aktorskimi, wymagającymi nie tylko pamięciowego opanowania tekstu, właściwej intonacji i interpretacji tekstu, ale także zapanowaniem nad tremą właściwą dla wystąpień publicznych. Niektórzy wykazali się oryginalnością w wyborze tekstu, decydując się na zaprezentowanie mało znanych utworów Wisławy Szymborskiej.

Zaangażowanie młodzieży w tym konkursie upewniło organizatorów – nauczycieli języka polskiego, że kolejne projekty popularyzujące czytelnictwo poezji nie pozostaną bez odzewu.