Wycieczka do zakładu stolarskiego

Dnia 7 marca 2014 roku uczniowie III klasy stolarz odbyli wycieczkę do zakładu stolarskiego „Stolpaw” w Pawłowie specjalizującego się w produkcji drzwi. Zakład szczyci się 35-letnim doświadczeniem.

O jego ciągły rozwój i doskonalenie technologii produkcji dba już trzecie pokolenie właścicieli. Firma należy do największych i najszybciej rozwijających się zakładów branży stolarskiej.

Celem wycieczki było zaobserwowanie procesów obróbki drewna w rzeczywistych warunkach produkcyjnych. Przewodnik oprowadzający młodzież po zakładzie w bardzo ciekawy sposób przedstawił i wyjaśnił wszystkie procesy obróbki drewna, począwszy od składu surowca, suszenia i sezonowania tarcicy, przez procesy obróbki mechanicznej drewna, klejenia oraz sposoby obróbki wykańczającej. Dodatkowo młodzież zapoznana została z nowoczesnymi systemami odpylania zapewniającymi pracownikom właściwe warunki pracy oraz innowacyjnym wykorzystywaniem odpadów produkcyjnych. Największym zainteresowaniem cieszyły się nowoczesne obrabiarki sterowane numerycznie wykonujące obróbkę z perfekcyjną precyzją i w niezwykle krótkim czasie. Uczniowie byli pod ogromnym wrażeniem tego, co zobaczyli i czego się dowiedzieli w zakładzie pana Marcina Pawlaka, o czym świadczyć może fakt, że na najbliższej lekcji technologii wspólnie dyskutowaliśmy na temat zaobserwowanych maszyn, urządzeń, procesów technologicznych i organizacji hal produkcyjnych.

Serdecznie dziękujemy panu Marcinowi Pawlakowi za umożliwienie zwiedzenia swojego zakładu.

Ireneusz Tarka