Ku pamięci Żołnierzy Wyklętych

"Idź dokąd poszli tamci do ciemnego kresu po złote runo nicości twoją ostatnią nagrodę, idź wyprostowany wśród tych co na kolanach wśród odwróconych plecami i obalonych w proch"
Zbigniew Herbert

1 marca 2014 r. uczniowie z klasy II LOog wraz z nauczycielem historii Joanną Wlazło wzięli udział w obchodach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Jest to święto państwowe, uchwalone 3 lutego 2011 r., które ma na celu przywracać pamięć i przypominać o oddaniu należnej czci tym wszystkim, którzy po zakończeniu wojny nie złożyli broni i nadal walczyli o wolną i demokratyczną Polskę.

Data ta nie jest przypadkowa. Tego dnia 1 marca 1951 roku w mokotowskim więzieniu komuniści strzałem w tył głowy zamordowali przywódców IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość – Łukasza Cieplińskiego i jego towarzyszy walki. To oni tworzyli ostatnie kierownictwo ostatniej ogólnopolskiej konspiracji kontynuującej od 1945 roku dzieło Armii Krajowej.

Żołnierze Wyklęci to bohaterzy antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walczyli o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienie dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego. Z bronią w ręku, jak i w inny sposób, przeciwstawiali się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu.

Z najnowszych danych IPN wynika, że w latach 1944-1956 zginęło ponad 50 tys. osób związanych z antykomunistycznym ruchem oporu, straconych na mocy wyroków czy zamordowanych w więzieniach i siedzibach UB. Ostatni ukrywający się partyzant, Józef Franczak „Lalek” zginął w walce z obławą bezpieki dopiero w październiku 1963 roku.