22 maja 2023 r.

22 maja 2023 r. uczniowie z klas pierwszych Zespołu Szkół im. KOP w Szydłowcu udali się do  jednego z najważniejszych i najbardziej poruszających muzeów w Polsce –  Miejsca Pamięci  Auschwitz i Birkenau. 

Młodzież na własne oczy zobaczyła „fabrykę śmierci” a przede wszystkim pogłębiła wiedzę o II wojnie światowej i  Holokauście. W drugiej części zwiedzania uczniowie wzięli udział w warsztatach  „Sport w KL Auschwitz”.  Celem warsztatu było przybliżenie młodzieży funkcji sportu jako próby przeżycia w obozie, a także sportu jako tortur stosowanych na więźniach KL Auschwitz. W trakcie zajęć, przygotowanych z użyciem obrazów, rysunków, zdjęć i wspomnień więźniów i więźniarek uczestniczki
i uczestnicy zastanawiali się nad definicją sportu, jak mógł on wpływać na życie więźniów oraz jak wykorzystywano ćwiczenia gimnastyczne w celu znęcania się nad więźniami.

Swoim pobytem w tak przejmującym i zarazem pełnym wspomnień miejscu, uczniowie oddali hołd ofiarom nazizmu. Dla każdego z uczestników tego wyjazdu była to lekcja historii na żywo, historii o której powinien wiedzieć każdy, kto chce nazywać siebie Polakiem i Patriotą.