„Europejskie praktyki kluczem do sukcesu zawodowego”

Krótka charakterystyka projektu

Projekt „Europejskie praktyki kluczem do sukcesu zawodowego” ma na celu stworzenie możliwości rozwoju zawodowego dla uczniów szydłowieckich szkół zawodowych i techników w okresie od 01.10.2020 r. do 30.09.2022 r.

Cel projektu

Głównym celem projektu jest stworzenie możliwości rozwoju zawodowego dla 62 uczniów przez zdobycie doświadczenia warsztatowego za granicą, a także ich rozwój osobisty, doskonalenie językowe, poszerzenie horyzontów światopoglądowych, poznanie kultury pracy w Portugalii. Projekt ma na celu działania w kierunku ograniczania bezrobocia, bowiem Pracodawcy są zainteresowani młodymi pracownikami z doświadczeniem uzyskanym podczas praktyki zagranicznej.

Miejsce realizacji

Miasto Szydłowiec oraz Lizbona w Portugalii.

Grupa docelowa

Projekt skierowany jest do 62 osób, które z własnej inicjatywy wyrażają chęć uczestnictwa w projekcie i są uczniami / uczennicami:

  • Technikum w Zespole Szkół im. Korpusu Ochrony Pogranicza w Szydłowcu kształcącymi się w zawodzie Technik Informatyk lub Technik Żywienia i Usług Gastronomicznych, 
  • Publicznej Branżowej Szkoły I Stopnia z klasami dotychczasowej Zasadniczej Szkoły Zawodowej w ZS im. KOP kształcącymi się w zawodzie stolarz, 
  • Publicznej Zasadniczej Szkoły Zawodowej Specjalnej i Publicznej Branżowej Szkoły Specjalnej I Stopnia, prowadzonej przez Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Szydłowcu, kształcącym się w zawodzie stolarz. 

Uprawnieni do wyjazdu są także absolwenci ww. kierunków, którzy zrealizują swój staż w ciągu jednego roku od ukończenia szkoły

Dostępne formy wsparcia
  1. Dwutygodniowe praktyki w centrum szkoleniowym (informatycy) oraz u pracodawców (branża gastronomiczna i stolarze) w Lizbonie w Portugalii. Grupa I (36 uczestników/uczestniczek) wyjedzie w lipcu 2021 r., grupa II (26 uczestników/uczestniczek) wyjedzie w lipcu 2022 r. 
  2. Przygotowanie językowe, pedagogiczne i kulturowe uczestników/uczestniczek do wyjazdu do Portugalii.
W ramach projektu zapewniamy
  1. Podróż z miejscowości Szydłowiec do miejsca odbywania praktyk w Portugalii i z powrotem. 
  2. Zakwaterowanie, wyżywienie i ubezpieczenie podczas pobytu na praktykach. 
  3. Kieszonkowe dla każdego z uczestników wypłacone przed wyjazdem na praktykę zagraniczną. 
  4. Każdy uczestnik otrzyma: 

a) akredytowany certyfikat mobilności Europass Mobility (w języku polskim i angielskim) po zakończeniu mobilności
b) certyfikat ukończenia praktyk zagranicznych

UDZIAŁ W PROJEKCIE JEST BEZPŁATNY

Rekrutacja

Ogłoszenie rekrutacji na praktyki zagraniczne w ramach projektu „Europejskie praktyki kluczem do sukcesu zawodowego”

Krajowe Stowarzyszenie Wspierania Przedsiębiorczości (KSWP) oraz Dyrekcja Zespołu Szkół im. Korpusu Ochrony Pogranicza (ZS) w Szydłowcu i Dyrekcja Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego (CKZiU) w Szydłowcu informuje wszystkich uczniów kształcących się w zawodzie Technik Informatyk, Technik Żywienia i Usług Gastronomicznych i Stolarz o możliwości skorzystania z projektu „Europejskie praktyki kluczem do sukcesu zawodowego” realizowanego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER) współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego. W ramach tego projektu KSWP w partnerstwie z ZS i CKZiU otrzymała dofinansowanie na realizację zagranicznych praktyk zawodowych.

Praktyki będą odbywały się w Lizbonie w Portugalii w renomowanych restauracjach (branża gastronomiczna) oraz w Centrum Kształcenia Zawodowego w Elektronice, Energetyce, Telekomunikacji i Technologiach Informacyjnych –CINEL (informatycy), a stolarze zajęcia będą mieć w zakładach stolarskich zajmujących się produkcją oraz naprawą i renowacją mebli. Praktyki odbędą się w terminie od 05.07.2021 r. do 16.07.2021 r

Projekt umożliwi uczniom/uczennicom podniesienie swoich umiejętności zawodowych poprzez zdobycie nowej wiedzy i doświadczeń związanych z kształceniem w zawodzie stolarz, technik informatyk oraz technik żywienia i usług gastronomicznych, a także podniesienie ich kompetencji osobistych i interpersonalnych oraz językowych. Podczas realizacji projektu uczestnicy/uczestniczki projektu zdobędą certyfikaty potwierdzające odbyte szkolenia i praktykę zawodową. 

Uczestnikiem/Uczestniczką projektu może być osoba, która z własnej inicjatywy wyraża chęć uczestnictwa w projekcie i jest uczniem/uczennicą Technikum w Zespole Szkół im. Korpusu Ochrony Pogranicza w Szydłowcu kształcącym się w zawodzie Technik Informatyk i Technik Żywienia i Usług Gastronomicznych lub uczniem/uczennicą Publicznej Branżowej Szkoły I Stopnia z klasami dotychczasowej Zasadniczej Szkoły Zawodowej w ZS im. KOP kształcącym się w zawodzie stolarz, lub uczniem/uczennicą uczęszczającym do Publicznej Zasadniczej Szkoły Zawodowej Specjalnej i Publicznej Branżowej Szkoły Specjalnej I Stopnia, prowadzonej przez CKZiU w Szydłowcu, kształcącym się w zawodzie stolarz. Uprawnieni do wyjazdu są także absolwenci ww. kierunków, którzy zrealizują swój staż w ciągu jednego roku od ukończenia szkoły. 

Udział w Projekcie jest bezpłatny dla wszystkich Uczestników/Uczestniczek, w całości finansowany przez ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER). W celu wyłonienia Uczestników/Uczestniczek projektu zostanie powołana Komisja Rekrutacyjna.

Proces rekrutacji:

Warunkiem ubiegania się o udział w Projekcie jest złożenie w sekretariacie Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Szydłowcu lub Zespołu Szkół im. Korpusu Ochrony Pogranicza w Szydłowcu w terminie do 21 stycznia 2021 r., poprawnie wypełnionego formularza rekrutacyjnego. Formularz rekrutacyjny dostępny jest w sekretariacie CKZiU lub ZS, lub jest do pobrania ze strony internetowej CKZiU, ZS oraz KSWP. Rekrutacja na wyjazd na praktyki w ramach projektu „Europejskie praktyki kluczem do sukcesu zawodowego” odbywać się będzie na podstawie klasyfikacji punktowej i wyników uzyskanych w roku szkolnym 2019/2020. Do projektu kwalifikować się będą uczniowie/uczennice z największą liczbą punktów, która będzie sumą punktów kryteriów przyjętych w rekrutacji. W pierwszej kolejności zakwalifikowane zostaną osoby o niskim statusie materialnym, dlatego w przypadku równej ilości punktów będzie to kryterium decydujące

Lista osób zakwalifikowanych do projektu, zostanie wywieszona na szkolnej tablicy ogłoszeń ZS i CKZiU oraz ogłoszona na stronach internetowych KSWP, CKZiU oraz ZS do 25.01.2021 r
.

Szczegółowych informacji o projekcie udzielają:

Piotr Binkiewicz 
ul. Stanisława Staszica 2A 
26-200 Końskie

 ​41 260 46 64

 ​502 924 353

 ​​​ ​p_binkiewicz@kswp.org.pl

Anna Gwarek 
ul. T. Kościuszki 39 
26-500 Szydłowiec

 ​48 617 00 12

 

 ​​​ ​anna.gwarek@zskop.eu