Dzień Pamięci o Holokauście, 19.04.2013

19 kwietnia obchodzimy jako Dzień Pamięci o Holokauście i Przeciwdziałaniu Zbrodniom Przeciwko Ludzkości. Kwietniowa data związana jest wybuchem powstania w getcie warszawskim w 1943 r. Dzisiaj, 19.04 2013 przypada więc 70. rocznica tego wydarzenia i uroczystości dla upamiętnieni tego wydarzenia odbywają się w Warszawie.

W naszej szkole obchodząc Dzień Pamięci o Holokauście i Przeciwdziałaniu Zbrodniom Przeciwko Ludzkości, aby zwrócić uwagę wszystkich na wagę problemu, zorganizowaliśmy w holu małą wystawę. Poza tym w kilku klasach pierwszych w ramach godzin wychowawczych odbyła się prezentacja z pogadanką, przygotowana przez Joannę Plewę-Dziubek, dotyczącą holokaustu i przykładów innych zbrodni ludobójstwa dokonanych w XX wieku. Uczniowie okazali zainteresowanie tym gorącym tematem, a spotkanie dowiodło, że problematyka nie jest powszechnie znana. Dlatego warto kultywować tradycję Dnia Pamięci o ... z mottem "Kto nie pamięta historii skazany jest na jej ponowne przeżycie".

Getto Warszawskie istniało od października 1940 do 16 maja 1943 roku, kiedy to Niemcy ogłosili likwidację dzielnicy żydowskiej dokonując symbolicznego wysadzenia Synagogi Wielkiej na Tłomackiem. Tym samym zakończył się bój powstańców żydowskich, którzy właściwie podjęli walkę zbrojną w akcie ostatecznej rozpaczy i w obronie honoru. Woleli zginąć w bunkrach i na ulicach z bronią w ręku niż w komorach gazowych, do których mieli przecież wszyscy trafić. Jak powiedział profesor Bartoszewski "W warszawskim getcie i innych gettach mieszkali i walczyli "nasi Żydzi", polscy obywatele, a ich rozpaczliwy akt oporu jest częścią naszej polskiej historii. Tak romantyczne powstanie mogli zorganizować tylko polscy Żydzi. W żadnym innym kraju opanowanym przez Hitlera takie polsko-żydowskie szaleństwo nie było możliwe."
DSC05999.JPG
DSC06004.JPG
DSC06007.JPG
DSC06011.JPG