20 marca 2025 roku w Zespole Szkół im. Korpusu Ochrony Pogranicza w Szydłowcu odbyły się warsztaty metodyczne dla nauczycieli przedmiotów przyrodniczych oraz edukacji wczesnoszkolnej z lokalnych szkół. Tematem spotkania były „Przemiany Energii. Modułowe Pracownie Przyrodnicze Centrum Nauki Kopernik w praktyce”.
Warsztaty prowadziła Hanna Habera, konsultantka ds. edukacji przyrodniczej, wraz z zespołem doradców metodycznych Mazowieckiego Samorządowego Centrum Doskonalenia Nauczycieli Wydział w Radomiu, w składzie: Anna Janowska, Jolanta Kubik oraz Agnieszka Taborek.
Podczas spotkania nauczyciele zgłębiali zagadnienia związane z energią i jej przemianami, korzystając z modułu „Energia”, będącego trzecim zestawem z serii Modułowych Pracowni Przyrodniczych opracowanych na licencji Centrum Nauki Kopernik.
Moduł „Energia” w sposób interaktywny i angażujący przedstawia tematy takie jak: energia mechaniczna, elektryczność oraz odnawialne źródła energii. Dzięki wykonywaniu doświadczeń nauczyciele mieli okazję zapoznać się z tym nowoczesnym narzędziem dydaktycznym, które wspiera realizację podstawy programowej, integrując elementy biologii, chemii, geografii i fizyki.
Wykonując doświadczenia, nauczyciele spoglądali na energię z różnych perspektyw — z pozoru tak odmiennych jak: odżywianie roślin, kaloryczność pokarmów, prąd elektryczny czy niskie temperatury
Oto kilka przykładów ciekawych doświadczeń wykonanych przez nauczycieli uczestniczących
w warsztatach:
- Soczysta energia: Doświadczenie polegające na budowie ogniwa elektrochemicznego
z wykorzystaniem różnych elektrolitów. - Słup piany: Przeprowadzenie reakcji katalitycznej i wskazanie w niej katalizatora.
- Plaster miodu: Doświadczenie pokazujące, jak struktura materiału wpływa na jego wytrzymałość mechaniczną.
- Przenikanie energii: Doświadczenie pozwalające porównać przenikanie ciepła przez różne materiały.
- Witamina C: Porównanie zawartości witaminy C w tabletce musującej, soku z cytryny i „cytrynce do herbaty”.
Warsztaty były nie tylko okazją do poszerzenia wiedzy na temat przemian energii, ale również inspiracją do codziennej dbałości o oszczędne gospodarowanie zasobami energetycznymi. Warsztaty stanowiły także doskonałą okazję do wymiany doświadczeń na temat rozwijania kompetencji uczniów, takich jak krytyczne myślenie, kreatywność oraz umiejętność poszukiwania odpowiedzi poprzez eksperymentowanie, formułowanie i testowanie hipotez.