Niecodzienna muzealna lekcja historii

Historia jest świadkiem czasów, światłem prawdy, życiem pamięci, nauczycielką życia.

CYCERON

30 marca 2015 roku uczniowie z Zespołu Szkół im. KOP w Szydłowcu pod opieką nauczycieli: Joanny Wlazło, Anny Kamińskiej i Doroty Szklarskiej, odbyli podróż w przeszłość, odwiedzając Muzeum Powstania Warszawskiego i Muzeum Żydów Polskich POLIN.

W Muzeum Powstania Warszawskiego, znajdującego się w dawnej Elektrowni Tramwajów Miejskich na warszawskiej Woli młodzież obejrzała ekspozycję, prezentującą walkę i codzienność powstania na tle okupacji aż po wojenny terror komunistyczny i losy powstańców w czasach PRL-u. Największe wrażenie wywołał kilkumetrowy monument, „bijące serce walczącej Warszawy”, w którym zamknięto odgłosy powstańczej stolicy. Uczniowie przeszli trasą, wiodącą przez trzy kondygnacje, po granitowym bruku, wśród gruzów burzonego miasta. Większość zebrała ze sobą kartki z kalendarza, pozwalające prześledzić powstanie dzień po dniu. Ogromne wrażenie wywarło również przejście kanałami oraz obejrzenie repliki samolotu Consolidated B 24 Liberator, pilotowanego przez Zbigniewa Szostaka, zestrzelonego przez myśliwce Luftwaffe w okolicach Bochni. Punktem kulminacyjnym wizyty w muzeum był udział w projekcji filmu „Miasto ruin”, będącego pierwszą w Polsce cyfrową rekonstrukcją Warszawy, zniszczonej podczas II wojny światowej, wykonaną przy użyciu techniki 3 D. Film ukazał zburzone w marcu 1945 roku miasto, widziane z pokładu Liberatora. Uczniowie dostrzegli, że najbardziej zniszczony obszar ówczesnej stolicy to rejon, gdzie znajdowało się getto. W tym właśnie momencie uczestnicy wycieczki udali się do Muzeum POLIN.

Muzeum POLIN to tętniące życiem centrum edukacyjno – kulturalne przywracające pamięć o bogatej kulturze polskich Żydów. Młodzież zapoznała się z interaktywną wystawą prezentującą 1000 lat obecności Żydów na ziemiach polskich od średniowiecza po czasy współczesne. Muzeum opowiada o współpracy i sąsiedztwie, współzawodnictwie i konfliktach, o odrębności i asymilacji. Pokazuje, że historia Żydów jest integralną częścią historii Polski i nie jest kompletna bez polskiego rozdziału.

Młodzież z zainteresowaniem zwiedzała kolejne sale, poznawała zabytkowe przedmioty i dokumenty, instalacje interaktywne, rekonstrukcje, makiety, projekcje video, dźwięki i teksty. Wszystko to razem tworzyło atmosferę i historię tamtych dni opowiadaną przez kupców, uczonych, artystów oraz zwykłych ludzi żyjących w przeszłości.