Gala Szkoły Dialogu

Zajmowanie się historią Żydów buduje „zrozumienie dla innych kultur, religii, buduje tolerancję”.

„Wybierając drogę życiową wybierzcie człowieczeństwo” – słowa M. L. Kinga przytoczone przez Ambasadora Stanów Zjednoczonych w Polsce mogą być mottem Gali Szkoły Dialogu, która odbyła się 9 stycznia 2015 roku w dostojnych wnętrzach Teatru Wielkiego, Opery Narodowej. Oprawa Gali była niezwykle uroczysta – gośćmi honorowymi byli m.in. Marszałek Senatu, Bogdan Borusewicz, Profesor Małgorzata Fuszara – Pełnomocnik Rządu ds. Równego Traktowania, Henryk Wujec, doradca Prezydenta RP a zarazem przewodniczący Rady Fundacji Forum Dialogu a także Andrzej Folwarczny – Prezes Fundacji Forum Dialogu Między Narodami oraz Minister Małgorzata Kidawa – Błońska sekretarz stanu w KPRM. Jednak najważniejszymi gośćmi byli tego dnia uczestnicy projektu – uczniowie z 41 szkół z całej Polski.

Miło nam poinformować że Zespół Szkół im. KOP w Szydłowcu ponownie otrzymał tytuł Szkoły Dialogu, a uczniowie wraz z nauczycielką historii Joanną Wlazło otrzymali dyplom za kontynuowanie działań podjętych w ramach projektu „Szkoła Dialogu 2013” oraz list gratulacyjny od Marszałka Senatu Rzeczypospolitej Polskiej Bogdana Borusewicza.

Program „Szkoła Dialogu” prowadzony jest głównie w małych miejscowościach, które przed wojną były w dużym stopniu zamieszkane przez społeczność żydowską, a celem jest odkrywanie żydowskiej przeszłości miast i miasteczek oraz budzenie odpowiedzialności za zachowanie pamięci.

Pełnomocniczka rządu ds. równego traktowania Małgorzata Fuszara mówiąc o programie „Szkoła Dialogu” zacytowała jego przesłanie: „wiedza, zrozumienie i dialog to klucz do przełamywania barier i niechęci”. Podkreśliła, że siłą tego projektu, jest to, że opiera się ona na pracy własnej uczniów wspartej przez trenerów oraz nauczycieli i na osadzeniu go w lokalności, poznaniu miejsca, w którym się żyje, w tym jego historii.