Spotkanie „Europejska Ukraina, ukraińska Europa”

Zasadę walki,
która prędzej czy później prowadzi do wyeliminowania przeciwnika,
musi zastąpić zasada partnerstwa.

T. Mazowiecki

Europejska Ukraina, ukraińska Europa – była tematem przewodnim spotkania jakie miało miejsce 18 listopada 2014 roku w Zespole Szkół im. KOP w Szydłowcu, gdzie gościła grupa ukraińskich studentów w ramach programu „Europa w walizce”.

W spotkaniu uczestniczyła młodzież z klas: III LOog, III LOp i II TI, która wzięła udział w interaktywnych zajęciach poświęconych Ukrainie i rocznicy Euromajdanu, a także obecnej sytuacji w tym kraju oraz wydarzeniami na przestrzeni całego roku. Zwieńczeniem spotkania były rozmowy trenerów z uczniami z zakresu wiedzy o transformacji ustrojowej, polityce społecznej i gospodarczej Ukrainy.

Projekt „Europa w walizce” jest wspólną inicjatywą Polskiej Fundacji im. Roberta Schumana, Fundacji Konrada Adenauera w Kijowie, Akademii Europejskiej w Berlinie oraz Fundacji im. Roberta Boscha.

A oto nasza grupa trenerska:

Kateryna Brodovska

Studentka Filologii rosyjskiej na Uniwersytecie Gdańskim. Ukrainka urodzona w Kijowie w rodzinie nauczycieli. W ciągu 3 lat studiowała prawo i historię w liceum specjalistycznym. Absolwentka Narodowego Uniwersytetu Pedagogicznego imienia Dragomanowa w Kijowie. Pracowała jako wolontariusz w Kijowie po rozprawie z protestującymi na Majdanie. Zaangażowana w życie społeczności ukraińskiej w Polsce.

Natalia Kotok

Studentka na Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. Była w Kijowie na Majdanie od początku do końca z przerwami dla zaliczeń na uniwersytecie. Po Majdanie była na kilku szkoleniach wojskowo-medycznego skierowania. W Polsce zaangażowana w działalność na wsparcie ukraińskiego wojska w wojnie z Rosją. Zajmuje się wojną informacyjną. Przed wyborami robiła gazety z dyskredytującymi informacjami o kandydatach.

Susane Shade

Politolog i pedagog edukacji nieformalnej, specjalistka ds. projektów edukacyjnych w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży Fundacji „KrzyżowaOlga Pelekh” dla Porozumienia Europejskiego. Urodzona w Weimarze/Niemczech, ukończyła studia politologii, historii Europy Wschodniej i Slawistyki na uniwersytecie w Heidelbergu. Od kwietnia 2012r. planuje, organizuje i prowadzi projekty wymiany młodzieży z uczniami i studentami z Polski, Niemiec, Ukrainy i innych krajów europejskich w Krzyżowej.

Olga Shtyka

Ekolog i aktywna działaczka społeczna. Ukrainka z polskimi korzeniami. Ukończyła Narodowy Uniwersytet Lotnictwa w Kijowe. Jest również doktorantką na Wydziale Inżynierii Procesowej i Ochrony Środowiska na Politechnice Łódzkiej. Zaangażowana w życie młodzieży ukraińskiej w Łodzi.

Olga Pelekh

Absolwentka Katolickiego Uniwersytetu Lubelskie Jana Pawła II, Wydziału Nauk Społecznych kierunek Socjologia. Obecnie realizuje rozprawę doktorską pt. „Przynależność wyznaniowa i religijna a orientacje polityczne studentów Lwowskich. Studium socjologiczne”. Jest współzałożycielką Lubelskiego Klubu Młodych Liderów „Pojednanie”.