Klasa 2 LOogp w Kętrzynie

W dniach 05.05.14- 09.05.14 uczestniczyliśmy w obozie szkoleniowym zorganizowanym w Centrum Szkolenia w Kętrzynie. Opiekę nad dwudziestoosobową grupą sprawowały: B. Adamczyk, G. Berus. Zwierzchnictwo nad zespołem objął chorąży Jarosław Ged.

W pierwszym dniu pobytu zostaliśmy zapoznani z zasadami obowiązującymi w CSSG oraz bazą dydaktyczną. Kolejne dni wypełniały różnorodne zajęcia teoretyczne jak i praktyczne. Bogaty program szkoleniowy pozwolił nam poznać miedzy innymi historię formacji granicznych, procedury postępowania kwalifikacyjnego wobec kandydatów do służby w Straży Granicznej, przebieg i oznakowanie granicy lądowej – zewnętrznej i wewnętrznej granicy UE, wyposażenie indywidualne funkcjonariusza do służby w różnych w różnych warunkach oraz odcinek granicy państwowej (Polska – Rosja). Mieliśmy również możliwość poznania technik kryminalistycznych, stosowanych w SG oraz uczestniczenia w pokazach sprzętu pirotechnicznego wykorzystywanego przez funkcjonariuszy SG.

Niewątpliwie dużo wysiłku i zaangażowania wymagały od nas zajęcia praktyczne, w czasie których mieliśmy możliwość sprawdzenia swoich umiejętności i sprawności fizycznej. Konkurencje testu dały nam wiele satysfakcji, ale jednocześnie pokazały, nad którymi należy jeszcze popracować, by osiągnąć wyższy wynik. Ogromną frajdę sprawiły nam zajęcia na strzelnicy. Tu wszyscy po raz pierwszy mieliśmy możliwość strzelania z pistoletów pneumatycznych. Oczywiście każdy zatrzymał na pamiątkę tarczę z oddanymi (celnymi lub nie) strzałami. Niejedna dziewczyna chciałaby zostać na strzelnicy znacznie dłużej. Niespożytą ilością energii wykazaliśmy się również w czasie zajęć dotyczących technik interwencyjnych – poznanie elementów kickboxingu oraz szybka reakcja i zakładanie kajdanek – dały nam możliwość sprawdzenia swoich predyspozycji do pracy w służbach mundurowych.

Nieodłącznym elementem każdego poranka była musztra, podczas której wiedzieliśmy, że „wszystko musi być dopięte na ostatni guzik”.

Harmonogram zajęć uzupełniały wyjazdy do miejsc, w których mogliśmy poznać historię i zabytki okolic Kętrzyna. Niesamowite wrażenie wywarły na nas znajdujące się w Wilczym Szańcu bunkry Hitlera, o których bardzo ciekawie opowiadał nam przewodnik. Kolejne miejsca to Sanktuarium Maryjne ze słynnymi organami w Świętej Lipce i Piramida w Rapie – grobowiec rodzinny von Farenheitów. Ostatnim elementem atrakcji były słynne mosty w Stańczykach. Tu nasza wędrówka została uwieńczona ogniskiem pożegnalnym, podczas którego przeszliśmy kolejny test – sprawność „kucharzenia” w plenerze.

Pełni wrażeń, miłych wspomnień, bogatsi w wiedzę i nowe doświadczenia, wróciliśmy do Szydłowca, choć żal było opuszczać miejsca, z którymi łączy nas wiele przygód.

Uczniowie klasy II LOogp