Z wizytą u Pani Marszałek

„Ojczyzna to wielki zbiorowy obowiązek”

C.K.Norwid

W poniedziałek 14 kwietnia 2014 roku uczniowie z klas III Technikum Żywienia, II LO ochrona granicy państwowej i II LO policyjnej wraz z nauczycielkami: Joanna Wlazło i Anną Kamińską oraz Panią Dyrektor Marią Michajłow uczestniczyli w jednodniowej wycieczce edukacyjnej do Warszawy. Celem wyjazdu była wizyta w Parlamencie Polskim oraz w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. Wyjazd miał na celu przede wszystkim przybliżyć uczniom historię Polski i polskiego parlamentaryzmu oraz ukazać zasady funkcjonowania Sejmu RP.

W Sejmie Rzeczypospolitej Polskiej młodzież uczestniczyła w pogadance na temat historii i zadań sejmu, a następnie zwiedzała budynki sejmowe. Uczestnicy wycieczki zobaczyli Salę Kolumnową, salę posiedzeń Sejmu i Senatu, hol główny ze stałą ekspozycją wszystkich lasek marszałkowskich. Głównym punktem wizyty w Sejmie było spotkanie z Marszałek Sejmu RP Ewą Kopacz, która przyjęła uczniów w swoim gabinecie. Pani Marszałek opowiedziała o swoich zadaniach i obowiązkach oraz przytoczyła kilka ciekawostek związanych z gabinetem, w którym pracuje.

Pani Marszałek zachęcała uczniów do wytrwałej nauki i pracy, do realizacji swoich planów i zamierzeń oraz do uczestnictwa w życiu publicznym.

Z wizytą u Króla Jana III w Wilanowie

Kolejnym etapem wycieczki było zwiedzanie Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. Wędrując po apartamentach królewskich uczniowie poznali historię pałacu w Wilanowie: etapy budowy, architektów, malarzy, rzeźbiarzy oraz jego słynnego właściciela – króla Jana III Sobieskiego. Młodzież uczyła się odczytywać znaczenia tkwiące w obrazach i rzeźbach, a przede wszystkim poznała postacie króla Jana III Sobieskiego i królowej Marii Kazimiery oraz przedstawione na malowidłach mity, które sławiły ich cnoty oraz okres rządów. Pod czujnym okiem przewodnika uczniowie podjęli próbę samodzielnej analizy malowideł zdobiących wilanowską rezydencję a przygotowane łamigłówki pozwoliły im w praktyce zaobserwować, jakim potężnym narzędziem komunikacji wizualnej w czasach nowożytnych były symbol i alegoria.