84 rocznica Bitwy pod Barakiem – dzień pierwszy

W Bitwie pod Barakiem, we wrześniu 1939 roku, swoje życie w obronie Ojczyzny straciło 136 żołnierzy Wojska Polskiego i Korpusu Ochrony Pogranicza. W większości znamy Ich z imienia i nazwiska. Leżą na szydłowieckim cmentarzu obok tych bezimiennych bohaterów – obrońców naszej „Małej Ojczyzny”.

W dniu 8 września odbyły się obchody tego krwawego wydarzenia. Uroczystości rozpoczęły się przy pomniku Tadeusza Kościuszki, gdzie zaprezentowała się Orkiestra Morskiego Oddziału Straży Granicznej a następnie poczty sztandarowe, delegacje oraz pozostali uczestnicy przeszli do kościoła św. Zygmunta w Szydłowcu na mszę świętą odprawioną w intencji poległych żołnierzy Wojska Polskiego i Korpusu Ochrony Pogranicza.

Następnie uczestnicy uroczystości i poczty sztandarowe przemaszerowały w asyście Kompanii Reprezentacyjnej Straży Granicznej i Orkiestry Morskiego Oddziału Straży Granicznej na cmentarz parafialny w Szydłowcu, gdzie odbył się Apel Pamięci.

Uroczystości poprowadziła, dyrektor Zespołu Szkół im. KOP w Szydłowcu, pani Marta Bińkowska, która w swoim przemówieniu powróciła do wydarzeń z 1939 roku. W tych niezwykle uroczystych obchodach upamiętniających Bitwę pod Barakiem wzięła udział również społeczność naszej szkoły na czele z pocztem sztandarowym, nauczycielami i uczniami. Uczniowie, 4 klasy Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych – Karolina Michalska i Jakub Zyzman, pod opieką p. Marzeny Pudzianowskiej przygotowali montaż poetycki. W trakcie uroczystości swoje wokalne umiejętności przedstawiła grupa „ Szydłowieckie Rubiny” pod kierownictwem pani Pauliny Kalugi – Gadowskiej .

Ceremoniał patriotyczny przy pomniku pamięci „Żołnierzom Poległym w Obronie Ojczyzny 1939-1944” zakończyła salwa honorowa kompanii.

Składamy podziękowania uczniom 2 LOP i 4 LOP za pełnienie warty przy żołnierskich mogiłach.