Warsztaty kulinarno- edukacyjne w Pałacu Jana III Sobieskiego

22 września uczniowie klas II Technikum żywienia i Usług Gastronomicznych oraz Szkoły Branżowej I Stopnia w zawodzie kucharz odwiedzili przepiękny Pałac Jana III Sobieskiego w Wilanowie. Pierwszym punktem wycieczki były warsztaty kulinarne pt. ”Pierwszy kucharz ostatniego króla”

Mowa tutaj o najbardziej znanym spośród francuskich mistrzów kuchni w osiemnastowiecznej Polsce Paulo Tremo – nadwornym kuchmistrzu króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. To on był autorem menu znanych obiadów czwartkowych. Tremo stworzył własny, niepowtarzalny styl, specjalnie dla króla napisał dzieło kulinarne, w którym obok dań polskich pojawiają się propozycje na wzór francuski. Ponadto sam chciał pozostawić swe sekrety kulinarne potomnym, utrwalić je dzięki pracom takim jak Botanika kuchenna czy książka kucharska Nauka dokładna sposobów warzenia i sporządzania potraw…. Szafran i wszelkie typowe dla sarmackiej siedemnastowiecznej kuchni „korzenie” zostały zmarginalizowane, ponadto Tremo w swych przepisach zalecał, by wszelka tłustość była zbierana podczas przygotowywania posiłków. Przepisy Tremo są bliższe naszym współczesnym upodobaniom także dlatego, że zalecał on wydobycie i podkreślanie naturalnego smaku produktów.

Młodzież podczas zajęć poznała smaki i tradycje kuchni XVIII-wiecznej, a pod okiem profesjonalnych kucharzy oraz z pomocą edukatorów kulinarnych przyrządzili dania według przepisów Paula Tremo. Były to:” Klar w którym smażą kurczęta, gołąbki, nóżki , mostki cielęce lub co się tylko podoba”, „Sałata włoska”, „Sos sardelowy”, „Gratin z ziemniaków i pasternaku”, „Inaczej biszkopty z konfiturami”, „ Konfekt osobliwy z brzoskwiń” Na koniec wspólnie zasiądziemy do stołu, aby skosztować przygotowanych potraw.

Kolejnym punktem naszej wycieczki były zajęcia plenerowe pt: ”Wilanowskie obserwatorium”. To niezwykła wyprawa w świat parkowej przyrody. Dowiedzieliśmy się, jakie rośliny i zwierzęta można spotkać w wilanowskich ogrodach, nauczyliśmy się też je rozpoznawać i oznaczać rodzime i obce gatunki. Poszukiwaliśmy tropów i śladów zwierząt.

Pobyt w tym magicznym miejscu zakończyliśmy zwiedzaniem wnętrz pałacu. W trakcie spaceru po najstarszej części pałacu poznaliśmy wszystkich członków rodziny królewskiej oraz rozszyfrowywaliśmy zabawne przezwiska nadane królewnie i królewiczom. Dowiedzieliśmy się, czym pałac różni się od zamku oraz jak królewska rodzina spędzała czas w Wilanowie.