„Kto ratuje jedno życie – ratuje cały świat”

Sprawiedliwi wśród narodów świata jako ponadczasowy wzór do naśladowania dla młodzieży” – konferencja w szydłowieckim zamku.

W poniedziałek, 9 października 2023 nasza szkoła ( ZS im. KOP ) wraz z Mazowieckim Kuratorem Oświaty współorganizowała konferencję dla dyrektorów szkół i nauczycieli historii pod tytułem „Sprawiedliwi wśród narodów świata jako ponadczasowy wzór do naśladowania dla młodzieży”. Konferencja, która miała miejsce w Szydłowieckim Centrum Kultury Zamek wśród nastrojowych jesiennych dekoracji, wpisała się w różnorodne działania towarzyszące uroczystości beatyfikacji rodziny Ulmów.

Aurelia Michałowska – Mazowiecki Kurator Oświaty dokonała otwarcia spotkania. Głos zabrali również burmistrz Szydłowca Artur Ludew oraz Adrian Barański – dyrektor Delegatury Kuratorium Oświaty w Radomiu.

Następnie nadszedł czas na merytoryczne wystąpienia. Profesor Marek Wierzbicki z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego opowiedział o sytuacji Polaków i Żydów oraz ich wzajemnych stosunkach w czasie II Wojny Światowej. Kolejne trzy prezentacje, dotyczące Szydłowca, czyli przedwojennego żydowskiego shtetla, wygłosiły nauczycielki naszej szkoły. Joanna Plewa-Dziubek poruszyła problem kształtowania zbiorowej pamięci mieszkańców naszego miasta o wymordowanej w Holokauście społeczności żydowskiej i zapomnieniu o tych, którzy starali się pomagać żydowskim sąsiadom. Patrycja Wlazło – Makowska mówiła o jedynym mieszkańcu Szydłowca nagrodzonym Medalem „Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata”, czyli o Józefie Nowakowskim oraz o innych ludziach z okolic miasta ratujących Żydów. Na zakończenie Joanna Wiśniewska opowiedziała jak upamiętniamy jako szkoła, czyli uczniowie i nauczyciele, społeczność żydowską Szydłowca. Wszystkie wystąpienie spotkały się z dużym zainteresowaniem zgromadzonych, prelegenci usłyszeli wiele pozytywnych opinii i miłych słów.

Konferencji towarzyszyła wystawa „Śmierć za człowieczeństwo. Rodzina Ulmów” użyczona przez Polską Fundację Narodową. Poza tym, uczestnicy spotkania mogli zwiedzić Pracownię Historyczną Miasta Szydłowca w szydłowieckim zamku. Dziękujemy nauczycielce Annie Kamińskiej, która wraz z uczennicami klas Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych przygotowała dla uczestników konferencji słodki poczęstunek oraz tradycyjne żydowskie ciasteczka ” Hamantasze”. Nad całością czuwała dyrektor ZS Marta Bińkowska oraz Monika Sobczak, Zofia Nowak i Iwona Losz z Radomskiej Delegatury Mazowieckiego Kuratorium. Cieszymy się, że mogliśmy podzielić się naszą wiedzą i doświadczeniem w nauczaniu i upamiętnianiu wymordowanej żydowskiej społeczności z innymi edukatorami z regionu radomskiego.