Obchody Święta Niepodległości

„Kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości, ten nie jest godzien szacunku, teraźniejszości ani prawa do przyszłości”.

Józef Piłsudski

Narodowe Święto Niepodległości, to jedno z najważniejszych świąt państwowych, obchodzonych przez Polaków corocznie w dniu 11 listopada. Jest to również okazja do demonstracji patriotyzmu w postaci szacunku do historii naszego kraju oraz symboli narodowych. W przeddzień 11 listopada cała społeczność ZS im. KOP wzięła udział w szkolnych obchodach Święta Niepodległości. Jak co roku przystąpiliśmy do akcji “Szkoła do hymnu”. Prezentując dumnie biało-czerwone barwy narodowe odśpiewaliśmy wspólnie “Mazurka Dąbrowskiego”.  

Ponadto w ramach obchodów 105 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, uczniowie ZS im. KOP otrzymali niecodzienne zadanie, związane z uczestnictwem 3 osobowych zespołów reprezentujących poszczególne klasy, w grze historycznej na terenie szkoły. Do wykonania było cztery zadania w czterech różnych punktach na terenie szkoły. Na początek uczniowie mieli zapoznać się z wystawą w holu, a następnie otrzymali pierwsze zadanie. Jeśli odpowiedzieli poprawnie otrzymali pierwszą część nagrody (fragment cytatu) oraz wskazówkę, gdzie należy poszukiwać następnego zadania. Zadania były zróżnicowane i dotyczyły postaci związanych z odzyskiwaniem przez Polskę niepodległości, a także polskich symboli narodowych. Młodzież dopasowywała postacie do opisów, skanowała kody QR, rozwiązując testy, układała puzzle, dopasowywała symbole narodowe. Na ostatniej stacji, kiedy uczniowie zebrali już wszystkie części układanki z poszczególnych punktów sklejali kartkę w jedną całość, otrzymując tym samym cytat, o którym musieli dowiedzieć się kto jest jego autorem. Dostali także białe i czerwone kartki, na których napisali życzenia dla Polski. W sumie rywalizowało 19 klas. Najszybsi okazali się uczniowie klasy 4 LOG/LOP i 5TŻ.