Dzień Liczby Pi

14 marca w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Liczby Pi czyli Ludolfiny. Dla przypomnienia liczba Pi to stosunek długości obwodu koła do długości jego średnicy. Zwykle zapamiętuje się Pi jako 3,14, ale liczba Pi ma nieskończenie wiele miejsc po przecinku, a kolejność cyfr wydaje się całkiem przypadkowa.


Liczba Pi jest jedną z pierwszych odkrytych przez człowieka liczb niewymiernych i nie da się jej przedstawić ani pod postacią skończonej liczby, ani jako wynik dzielenia dwóch liczb. Data 14 marca nie została wybrana przypadkowo, a wprost przeciwnie z powodu skojarzeń z pierwszymi cyframi rozszerzenia dziesiętnego liczby Pi.

Tegoroczne święto w naszej szkole było wyjątkowe. Wszyscy uczniowie wzięli udział w szkolnym konkursie „Mistrz liczenia”. Każdy uczeń miał za zadanie rozwiązać krzyżówkę oraz zagadki matematyczne. Ponadto można było wziąć udział w konkursach na:

  •  plakat prezentujący cytat dotyczący matematyki oraz informację o jego autorze
    oraz
  • prezentację multimedialną na wybrany temat

Wszystkie plakaty i prace można było podziwiać w holu szkolnym. Ponadto uczennice z kl. 3 TŻ przygotowały czekoladowe muffinki ozdobione liczbą π, które były słodkim poczęstunkiem dla całej społeczności szkolnej.

Na zakończenie Dnia Liczby π zwycięzcom konkursów panie wicedyrektor wraz z nauczycielami matematyki wręczyli nagrody i upominki.

Zwycięzcy konkursu „Mistrz liczenia”:

Liceum:

I miejsce – Adrian Pytoń kl. 2 LOG

Techniku Informatyczne:

I miejsce – Adam Bredłowski 1TI

Techniku Żywienia, Techniku Usług Fryzjerskich:

I miejsce – Mikołaj Seweryn 2TŻ

Klasy branżowe:

I miejsce–Dominik Karczewski I BA

Najlepsi w konkursie plastycznym:

I miejsce – Natalia Janduła 2 LOP

II miejsce Natalia Rękawek 1BB

Zwycięzca  konkursu na prezentację multimedialną:

I miejsce Bartłomiej Błaszczyk 2TI

Wszystkim serdecznie gratulujemy!

Nauczyciele matematyki