GRY SĄ DOBRE NA WSZYSTKO

Grywalizacja ? Gdy pierwszy raz usłyszeliśmy to słowo nie bardzo wiedzieliśmy o co chodzi i jak wykorzystać grę, której jeszcze nie było, w edukacji globalnej.

Warto jednak było zmierzyć się z nowym wyzwaniem, aby dotrzeć do dzisiejszego dnia – 30 listopada 2018, kiedy gra, która rodziła się w bólach, przybrała realne kształty i została wprowadzana w życie.

Zagraliśmy! Na starcie przywitała drużyny pani dyrektor Maria Michajłow i nauczyciele nadzorujący przebieg gry. 5 sześcioosobowych zespołów reprezentujących wszystkie kierunki nauczane w naszej szkole tj. klasy policyjne, ochrona granicy państwowej, informatyczne, żywieniowe i branżowe, przystąpiło do rywalizacji w grze pt. GLOBALNIE ZAWSZE ZNACZY BLISKO.

Można zapytać – cóż to za tytuł? Czyż nie tkwi w nim jakaś sprzeczność. Przecież nasza planeta ZIEMIA jest ogromna! Od wielu części świata dzieli nas tysiące kilometrów! Nie zawsze i nie wszędzie jest blisko! Jeśli jednak spojrzymy na nasz GLOB oczami astronautów zyskamy inna perspektywę. We wszechświecie odległości mierzy się nie tysiącami kilometrów, ale … lat świetlnych, a widziana z kosmosu Ziemia jest maleńką niebieską kuleczką, więc do każdego zakątka Ziemi jest rzeczywiście … blisko. Czyż więc nie powinno nas obchodzić, co dzieje się z naszą planetą i u sąsiada „za miedzą”, czyli na przykład w Amazonii lub w Afryce Subsaharyjskiej? A już rzeczywiście bardzo, bardzo blisko nas żyją ludzie naszego miasteczka, gminy, powiatu. Stąd właśnie cel naszej gry – uświadomienie uczestnikom wybranych globalnych problemów, sposobów realnego mierzenia się z nimi, a także wzbudzenie refleksji na temat, jak każdy z nas może pomóc, choćby na lokalną skalę. Dobrze uświadomić sobie, że mamy na coś wpływ! Przyszłość tego świata zależy od nas wszystkich.

Problemy przewijające się w naszej grze to zrównoważona produkcja rolna, sprawiedliwy handel, marnowanie żywności, dostępność i marnowanie energii, nadprodukcja dwutlenku węgla i zmiany klimatyczne, niedostatek czystej wody i jej marnowanie, dostępność edukacji na wysokim poziomie zarówno dla mężczyzn jak i kobiet, wpływu różnorodności kulturowej na zrównoważony rozwój .

Zespoły uczestniczące w grze miały do wykonania zadania rozłożone w 5 stacjach poświęconych różnym celom zrównoważonego rozwoju rozmieszczonych w wybranych punktach szkoły. Oceną plonów pracy uczniów zajmowali się nauczyciele. Na wykonanie zadań na każdej stacji można było przeznaczyć maksymalnie 15 minut dlatego, aby sprostać różnorodnym wyzwaniom, bardzo ważna była umiejętność współpracy w grupach. Uczniowie musieli np. odczytywać informacje zawarte w QR kodach, korzystać z aplikacji Smog Alert, rozpoznawać przyprawy pochodzące z całego świata, dokonywać obliczeń energii zużywanej przez komputer, rozróżniać języki obce i zrozumieć zapisane w nich informacje, określać symbole religijne chrześcijaństwa i judaizmu, identyfikować wodę mineralną, kranową i filtrowaną itd. Wszystkie zespoły wykazały się dużym zaangażowaniem, umiejętnością wyszukiwania informacji i radzenia sobie z presją czasu. Nie można zapomnieć o kreatywności, która zastała nagrodzona w nagrodach specjalnych np. za najbardziej oryginalny pomysł na wtórne wykorzystanie żywności, za wyjątkowo trafne rozwiązania problemu smogu w naszym mieście, za najlepsze hasło promujące oszczędzanie wody, za kreatywne hasło w jęz. angielskim promujące edukację i za najpiękniej udekorowaną chamsę.

Nasza gra, jak wszystkie gry, miała charakter konkursu. Wszyscy uczestnicy zasłużyli na pochwałę i z rąk pani wicedyrektor Anny Gwarek otrzymali dyplomy oraz nagrody rzeczowe. Różnice punktowe były naprawdę niewielkie, ale zwycięzca mógł być tylko jeden. W pierwszej edycji gry edukacyjnej w naszej szkole zwyciężył zespół reprezentujący klasy Technikum Informatycznego w osłabionym bo pięcioosobowym składzie: Adrian Winiecki (kl. I), Jakub Kaliszczak i Kacper Sajnóg (kl. II), Cezary Żak i Kacper Dudek (kl. III) – BRAWO!

Szczegółowe wyniki:

  1. miejsce – klasy Technikum Informatyczne
  2. miejsce – klasy LO ochrona granicy państwowej
  3. miejsce – klasy Technikum Żywienia

Nagrody specjalne:

  1. za najbardziej oryginalny pomysł na wtórne wykorzystanie żywności – klasy Technikum Żywienia
  2. za wyjątkowo trafne rozwiązania problemu smogu w naszym mieście – klasy LO ochrona granicy
  3. za najlepsze hasło promujące oszczędzanie wody – klasy Technikum Informatyczne
  4. za hasło promujące edukację – klasy branżowe pierwszego stopnia
  5. za najpiękniejszą chamsę – klasy LO policyjne

Autorzy scenariusza gry: Jolanta Kubik, Joanna Plewa-Dziubek.
Współpraca: Monika Mędryk, Adam Mędryk, Elżbieta Mamla, Marta Bińkowska, Anna Kamińska, Małgorzata Porzyczka, Aneta Bialik, Dorota Szklarska
Wsparcie w przeprowadzeniu gry: Grażyna Berus, Anita Sambor, Ilona Tarka

UCZESTNICY GRY EDUKACYJNEJ – 30.11.2018, godzina 10.30 – 13.00

I. Policyjna

  1. Florczak Aleksandra, Ślusarska Anna
  2. Mosiołek Kacper, Bąk Maciej
  3. Petrykowski Bartłomiej, Kamiński Dominik

II. Ochrona Granicy

  1. Kurzawa Agata, Szymańska Natalia
  2. Bieniek Krystian, Szyszka Jakub
  3. Gruszczyńska Justyna, Mateusz Figarski

III. Technikum Żywienia

  1. Firlej Magdalena
  2. Klepaczewski Kuba, Karpeta Natalia, Figarska Zuzanna
  3. Gwarek Michał, Wojcieszak Artur

IV. Technikum Informatyczne

  1. Adrian Winecki
  2. Kaliszczak Jakub, Sajnóg Kacper
  3. Żak Cezary i Dudek Kacper

V. Szkoła Branżowa

  1. Głogowski Przemysław (B)
  2. Lis Przemysław (A) + Krawiec Karolina (B)
  3. Stępień Mikołaj, Śliwiński Artur (stolarze III B)