BRAZYLIA – kraj przyrodniczych i społeczno-gospodarczych kontrastów

DSCF9731.JPG
9 października 2017 roku w ramach projektu „Edukacja globalna. Liderzy edukacji na rzecz rozwoju” odbyło się kolejne spotkanie z panem dr Tomaszem Witesem z Wydziału Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego.

Uczniowie klas: I LOp, II LOp, I TI, II TI oraz II wzb uczestniczyli w wykładzie: BRAZYLIA – kraj przyrodniczych i społeczno-gospodarczych kontrastów.

Barwna opowieść o Brazylii największym państwie Ameryki Południowej i piątym pod względem wielkości państwie świata, ilustrowana zdjęciami i krótkimi filmami, ukazała słuchaczom kraj zróżnicowany, zarówno pod względem geograficznym, jak i kulturowym. Wśród miejsc, które pan dr Tomasz Wites odwiedził i przybliżył nam, były między innymi wielkie miasta (Rio de Janeiro, Salvador) oraz cuda przyrody: Amazonia i Wodospady Iguaçu, a także piękne plaże wybrzeża Brazylii. Pan doktor mówił również o położonej w pobliżu wodospadów elektrowni wodnej Itaipu. Zapora wodną na rzece Parana jest wspólnym przedsięwzięciem Brazylii i Paragwaju i drugą co do wielkości elektrownią wodną na świecie. Ze względu na ogromne odległości między brazylijskimi miastami najlepszym środkiem transportu jest samolot i co warto zaznaczyć, Brazylia jest liderem ich produkcji.

Jeden z wątków wykładu dotyczył kultury Brazylii, która jest mieszanką wpływów europejskich, afrykańskich, indiańskich, zawiera także elementy innych kultur, których przedstawiciele osiedlili się w Brazylii. Na północy dominują wpływy afrykańskie, na południu europejskie. Pierwszymi Europejczykami w Brazylii byli Portugalczycy. Wpływy portugalskie to przede wszystkim język. Portugalski jest używany w całej Brazylii. Także religia katolicka narzucona przez Portugalczyków dominuje we współczesnej Brazylii. Społeczeństwo brazylijskie jest mieszanką wielu ras. Współczesny skład etniczny Brazylii jest odzwierciedleniem jej historii. Ponad 50% mieszkańców Brazylii stanowią ludzie rasy białej, pardo (do pardo zalicza się Mulatów, Zambo i Metysów) ok. 40%, Murzyni ok. 6%, Indianie ok. 0,5%; Azjaci stanowią ok. 1%. W Brazylii mieszka wielu potomków imigrantów z Polski, a głównym ośrodkiem skupiającym w niej Polonię jest miasto Kurytyba.

Kolejne zagadnienie poruszane podczas wykładu to gospodarka Brazylii, która zajmuje siódme miejsce na świecie. Kraj jest zaliczany do grupy dynamicznie rozwijających się rynków BRICS (Brazylia, Rosja, Indie, Chiny i czasem dodawana RPA). Brazylia jest krajem intensywnie eksploatującym wiele złóż oraz jednym z największych producentów energii z odnawialnych źródeł, uzyskując ponad 85% swojej energii elektrycznej z elektrowni wodnych. Zajmuje także pierwsze miejsce na świecie np. w uprawie kawy, trzciny cukrowej, bananów.

Pan doktor podczas wykładu wspomniał również o tańcu narodowym – sambie oraz o sporcie narodowym Brazylii – piłce nożnej. Dzieci i dorośli rozgrywający mecze na plażach, w parkach czy na ulicach to częsty widok w Brazylii. Bardzo popularna jest też pochodząca ze stanu Bahia capoeira – tradycyjna brazylijska sztuka walki połączona z elementami tańca i egzotyczną muzyką. Podczas wykładu pojawiły się również informacje o charakterystycznych dla Brazylii roślinach: jagodach aҁai, guaranie oraz ostrokrzewie paragwajskim (sporządza się z niego napój yerba mate).

Wykład był niezwykle interesujący. Pan dr Tomasz Wites otrzymał od uczestników brawa i podziękowania od pani dyrektor Marii Michajłow. Czekamy na następne spotkanie.