Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”

„Naród, który traci pamięć, traci sumienie” – Zbigniew Herbert

1 marca po raz ósmy obchodzony był w Polsce  Narodowy  Dzień Pamięci  „Żołnierzy Wyklętych”. Jego celem jest przywracanie pamięci i oddanie hołdu tym, którzy po zakończeniu  II wojny światowej nie złożyli broni i nadal walczyli o niepodległą,  demokratyczną Polskę.

Data ta jest nieprzypadkowa – 1 marca 1951 w mokotowskim więzieniu komuniści strzałem w tył głowy zamordowali przywódców IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość – Łukasza Cieplińskiego i jego towarzyszy walki. Tworzyli oni ostatnie kierownictwo ostatniej ogólnopolskiej konspiracji kontynuującej od 1945 roku dzieło Armii Krajowej.

„Żołnierze Wyklęci” – to ci, którzy nie uznali końca II wojny i z bronią w ręku wystąpili przeciw drugiemu zaborczemu totalitaryzmowi, jakim po zakończeniu wojny okazał się komunizm.

Również w naszej szkole uczczono pamięć o  „Żołnierzach Wyklętych”. Na głównym holu społeczność szkolna miała możliwość  obejrzenia wystawy ‘Czas niezłomnych. Polskie podziemie niepodległościowe 1944-1956’ przygotowanej przez nauczycieli historii.

„Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” ma być wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych, za krew przelaną w obronie Ojczyzny.”
Lech Kaczyński