ŁĄCZY NAS PAMIĘĆ – AKCJA ŻONKILE

Corocznie, 19 kwietnia w polskich szkołach obchodzony jest Dzień Pamięci o Holokauście i Przeciwdziałaniu Zbrodniom Przeciwko Ludzkości.

Jest to data związana z rozpoczęciem Powstania w Getcie Warszawskim w 1943 roku, więc w tym roku obchodzimy 75 rocznicę tego wydarzenia.

Od kilku lat, tego dnia  uczniowie i nauczyciele z Zespołu Szkół im. KOP biorą udział w Akcji Żonkile, do której zachęca Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie, dla upamiętnienia bohaterów Powstania w Getcie Warszawskim.  I w tym roku, w słoneczne kwietniowe przedpołudnie uczniowie – wolontariusze rozdawali na ulicach Szydłowca papierowe żonkile,  rozmawiali z mieszkańcami o żydowskiej przeszłości naszego miasta  i upamiętnianiu naszych żydowskich sąsiadów sprzed czasów Zagłady. Przechodnie, pracownicy sklepów, czy urzędów  z życzliwością odnosili się do uczniów zachęcających do krótkiej refleksji i do odpowiedzi na 6 ankietowych pytań. Większość osób  wiedziała o żydowskiej przeszłości Szydłowca, ale raczej nie była świadoma, że aż 70%  przedwojennej ludności naszego miasta stanowili Żydzi. Jeszcze mniej osób wiedziało, że w czasie wojny było tu getto i że Żydzi z tego getta zginęli w komorach gazowych Treblinki. W świadomości Szydłowiaków utrwalony jest cmentarz żydowski i bóżnica (prywatna synagoga)na ul. Garbarskiej, ale niewiele osób kojarzy, że tablica upamiętniająca 21 tysięcy Żydów z szydłowieckiego getta  zamordowanych przez hitlerowskich ludobójców, znajduje się za Starostwem, pomiędzy pomnikiem Piłsudskiego, a terenem Liceum im. H. Sienkiewicza, w pobliżu miejsca, gdzie istniała kiedyś synagoga spalona przez Niemców w czasie okupacji. Na pytanie, czy powinniśmy upamiętniać Żydów szydłowieckich, większość rozmówców odpowiadała – TAK. Niektórzy  podawali konkretne pomysły na sposób upamiętniania np. dbanie o cmentarz żydowski i tablice pamiątkowe, prezentacje, występy, więcej lokalnej historii w szkołach, dzień pamięci, akcje takie jak Żonkile, wzbogacanie pracowni historycznej miasta . Tylko nieliczni ankietowani zajmowali przeciwne stanowisko, twierdząc, że wystarczy już tego typu opowieści.

Uczniowi, którzy na lekcjach historii, polskiego, a także jęz. angielskiego poruszają tematykę Holokaustu,  z entuzjazmem włączyli się w Akcję Żonkile, a rozmowy z mieszkańcami Szydłowca dostarczyły im wiele satysfakcji. Działania tego typu wpisują się w szerszy projekt realizowany w naszej szkole mający na celu przywracanie pamięci o Żydach polskich, szczególnie  w ujęciu lokalnym, pod tytułem SZKOŁA DIALOGU.